Ми продовжуємо писати про вчених нашого університету, які отримали обласні іменні стипендії в галузі науки в 2021 році («Політехнік» №9 від 28 травня; «Політехнік» №10 від 17 червня 2021 р.). Сьогодні ми знайомимо наших читачів ще з однією переможницею конкурсу – стипендіатом ім. М.І. Туган-Барановського, доктором економічних наук, професором кафедри менеджменту інноваційного підприємництва та міжнародних економічних відносин Наталією Шматько. Вона була визнана конкурсним комітетом найкращою у номінації «Економіка» категорії «Обдаровані молоді вчені».
Ще студенткою героїня цієї публікації мріяла про неосяжний світ наукових досліджень та відкриттів, прагнула у майбутньому бути причетною до кола високопрофесійних викладачів, які проводили такі цікаві лекційні та практичні заняття. Своє прагнення до поставленої мети Наталія підкріплювала якісним навчанням, а присудження іменної стипендії Президента України стало логічним результатом її старанності та працьовитості.
Після закінчення Української інженерно-педагогічної академії Наталія Михайлівна працювала тут асистентом, старшим викладачем, навчалася в аспірантурі, після захисту кандидатської дисертації – доцентом. З 2017 року працює в Національному технічному університеті «Харківський політехнічний інститут». У 2019 році успішно захистила докторську дисертацію «Теоретико-методологічне забезпечення управління стійким організаційним розвитком підприємства», через рік отримала вчене звання професора кафедри та була обрана академіком Академії економічних наук України зі спеціальності «Менеджмент».
Професор Наталія Шматько – автор понад 150 наукових та навчально-методичних публікацій, вона є гарантом освітньої програми «Менеджмент підприємств та організацій» другого освітнього рівня вищої освіти, входить до складу редакційної колегії науково-виробничого журналу «Менеджмент і бізнес-адміністрування». З 2010 року в якості керівника та відповідального виконавця брала активну участь у виконанні 8 держбюджетних та науково-дослідних тем. У 2018-му була керівником наукової роботи студентки, яка зайняла 3 місце у Міжнародному конкурсі студентських наукових робіт за спеціальністю «Економіка», виконувала обов’язки відповідального секретаря приймальної комісії навчально-наукового інституту економіки, менеджменту і міжнародного бізнесу.
«З НТУ «ХПІ» мене пов’язує давня історія, – розповідає Наталія Михайлівна. – Історія зв’язку моєї сім’ї з харківським Політехом почалася з мого дідуся, доктора технічних наук, професора, академіка Віктора Георгійовича Воронова, який у свій час закінчив ХПІ, а потім завідував кафедрою автоматики і телемеханіки. Я все своє дитинство чула про аспірантів та докторантів, які приходили до нас додому до мого дідуся, про вчені Ради, кафедру, викладачів, конференції та симпозіуми, про необхідність вчити англійську мову (дідусь викладав на запрошення індійського уряду в університеті міста Бомбей (зараз місто Мумбай) іноземною мовою), про традиції та чудову історію університету та інше. Мої батьки і чоловік також закінчили НТУ «ХПІ» (мати – електроенергетичний, а батько та чоловік – електромашинобудівний факультети). І коли моя доля склалась таким чином, що я мала, нарешті, змогу викладати в університеті, я була щаслива, що стала причетною до його історії!
В ХПІ я мала можливість підвищувати кваліфікацію в закордонних вищих навчальних закладах: міжнародне стажування в Global international project «Activ protectum», Croatia, 2019 р.; міжнародне науково-освітнє стажування Poland, Estonia and Slovakia in Collegium Mazovia Innovative University in Siedlce, 2020 р., брати участь у якості спікера у міжнародних конференціях».
Досягнення у науковій сфері Наталія Михайлівна впроваджує у навчальний процес. Вона викладає такі дисципліни як «Вступ до спеціальності», «Бізнес-планування», «Бізнес-комунікації та бізнес-культура», «Операційний менеджмент», «Креативне мислення і генерація ідей».
«Всі свої досягнення я отримала завдяки підтримці моєї сім’ї, чоловіка та двох коханих синів, батьків, бабусі та дідуся, які вкладали, наставляли, навчали, все витримали та постійно допомагають мені! – каже Наталія Шматько. – Зараз маю багато ідей, які можу та дуже хочу втілити в життя саме в НТУ «ХПІ».