15 травня вчені України відзначають День науки – державне свято, яке вшановує дослідників, творців нового, рушіїв прогресу. Незаперечними є досягнення науковців Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» (див. 1 стор. цього випуску) – професорів, викладачів, наукових співробітників. Вже понад 20 років їх діяльність координує, вміло керує, надихає проректор Андрій Петрович Марченко, доктор технічних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, академік АН вищої школи України. 6 квітня колеги, друзі, численні учні, вітчизняні й зарубіжні науковці вітали професора А. П. Марченка з 70-річчям.
Життєвий шлях Андрія Петровича – це шлях натхненної праці, який він пройшов від студента-політехніка до відомого в Україні вченого, організатора науки. Рідному ХПІ він присвятив свій талант науковця, педагога, керівника та, зрештою, все своє життя.
Відданість нашому університетові Андрій Марченко проявляє незмінно протягом усього життя – і будучи студентом, молодіжним лідером, і випускником, повернувшися з Харківського тракторного заводу до навчання в аспірантурі, продовження наукової діяльності. Він став гідним продовжувачем традицій наукової школи ХПІ з двигунобудування, працює над її розвитком протягом десятиліть. Його наукові праці широко відомі вченим Болгарії, Німеччини, Чехії, Польщі, Росії, Китаю та Литви.
На всіх посадах, які свого часу професор А. П. Марченко обіймав у нашому університеті, він завжди проявляв величезний інтерес до справи, вміння дійти до самої суті питання. Молодший, старший та головний науковий співробітник, асистент, доцент, професор – на цих посадах він здобув неоціненний досвід науковця та керівника, який дозволив йому очолити кафедру двигунів внутрішнього згоряння. Під його керівництвом тут засновано вчену раду з захисту кандидатських та докторських дисертацій, видається Всеукраїнський науково-технічний журнал з двигунобудування, захищено ряд кандидатських та докторських дисертацій, проведено багато різноманітних наукових досліджень двигунів внутрішнього згоряння, організовано міжнародне співробітництво з провідними закордонними вузами.
За час діяльності професора А. П. Марченка на важливій та відповідальній посаді проректора НТУ «ХПІ» з наукової роботи суттєво підвищився рівень науково-технічної співпраці університету з вітчизняними підприємствами, науковими організаціями НАН України, університетами країн близького та далекого зарубіжжя.
Визнанням високого авторитету як вченого та організатора науки стало обрання його головою Ради проректорів з наукової роботи закладів вищої освіти Харківського регіону та заступником голови Ради проректорів із наукової роботи закладів вищої освіти МОН України, членом експертної комісії МОН України. Для професора А. П. Марченка це не просто почесні посади – тут він активно проявляє справжню громадянську позицію, професійно, обізнано, патріотично відстоюючи інтереси вузівської науки України з найвищих державних трибун, у пресі тощо.
Професіоналізм, висока працездатність професора А. П. Марченка, вміння вчасно вирішувати важливі наукові проблеми були відзначені на найвищому рівні. Він здобув почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України», Державну премію України в галузі науки і техніки, нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України. Високою державною нагородою – орденом Ярослава Мудрого V ступеня – відзначені заслуги професора А. П. Марченка на честь 135-річчя нашого університету, задля зміцнення і слави якого він так багато зробив.
Свій ювілей професор А. П. Марченко зустрів у розквіті творчих сил, оточений заслуженою повагою з боку колег, наукової спільноти, всього колективу Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут. Керівництво НТУ «ХПІ» та громадськість університету щиро вітають Андрія Петровича з ювілеєм та бажають йому міцного здоров’я, щастя і благополуччя у родині, надійної підтримки вірних соратників у відповідальній праці задля сили і слави ХПІ і України!