2020 рік для кафедри «Автоматизовані електромеханічні системи» – особливий, їй виповнилося 90! Біля витоків електротехнічної школи в університеті й засновником кафедри був Павло Петрович Копняєв, який вже в ХІХ сторіччі організував підготовку перших інженерів електротехнічного профілю. П. П. Копняєв – талановита й багатогранна особистість – своєчасно передбачив широкомасштабну електрифікацію в усіх сферах господарювання і доклав багато зусиль для розвитку теоретичних досліджень та доведення їх до інженерних рішень в електромеханічних системах, виховав плеяду учнів, які стали видатними фахівцями, вченими, керівниками провідних наукових і проєктних установ. Побудований за його проєктом електрокорпус університету й досі служить кафедрам електротехнічного профілю.
За багаторічну історію кафедри нею в різні роки керували: Б. О. Кремень, Т. П. Губенко, Р. Л. Аронов, В. О. Кльомін-Шаронов. З 1976 року кафедру очолює Володимир Борисович Клепіков. Ці 44 роки – шлях кафедри до її визнання не тільки в Україні, а й у міжнародній освітній і науковій спільноті. Про це свідчать досягнення колективу за всіма напрямками діяльності кафедри. Створення у 1990 році спецради з захисту кандидатських, а у 1997 році – докторських дисертацій дозволило забезпечити якісний склад науково-педагогічних працівників. На кафедрі сьогодні 3 доктори і 15 кандидатів наук, в аспірантурі навчається 6 аспірантів. Починаючи з 1993 року кафедра проводить Міжнародну науково-технічну конференцію «Проблеми автоматизованого електропривода. Теорія і практика», яка згодом (1997 р.) згуртувала громадськість електромеханіків в Українській асоціації інженерів-електриків.
На кафедрі гармонійно поєднується навчально-методична робота з науковою діяльністю. За останні 5 років видано 12 навчальних посібників, 26 методичних матеріалів. Під час участі у виконанні спільних проєктів з європейськими університетами розроблені методичні матеріали з використання можливостей відкритої на кафедрі лабораторії віддаленого доступу. Студенти, аспіранти й викладачі беруть участь у програмах отримання подвійних дипломів та проходження стажувань в європейських вишах-партнерах. На кафедрі вперше в Україні створено електропривод електромобіля на суперконденсаторах. Студенти й школярі залучаються до робіт зі створення мобільних роботів у студентському науково-технічному центрі. Протягом багатьох років окремі студенти і команда в цілому здобувають призові місця в другому турі Всеукраїнської олімпіади з електромеханіки.
Добре ім’я кафедри приваблює абітурієнтів на навчання за окремою освітньою програмою «Електропривод, мехатроніка та робототехніка». В останні 3 роки на кафедру на бюджет вступають на бакалаврську програму не менш 47 осіб. І це тільки харків’яни, а в 2020 році до нас приїхали з Полтави, Бахмута, Костянтинівки, Дніпра, Миколаєва, Каменського, Кременчука, Чернігова, Маріуполя, Запоріжжя, Горлівки, Сєверодонецька та інших міст. Кафедра покладає великі надії на своїх студентів, їх добре навчання, відповідальне ставлення до суспільних викликів, мріючи про те, що вони привнесуть нові гідні здобутки до нашої історії.
Професор Віра Шамардіна.
На знімку вгорі: першокурсники кафедри АЕМС з професором В. Шамардіною.
Фото Ігоря Гаєвого.