Вдалого початку навчання, здійснення всіх надій і сподівань!

#14 от 28.08.2019

Традиційне інтерв’ю напередодні нового навчального року відбулося в час, коли закінчувала свою роботу приймальна комісія–2019. Йшло зарахування останніх першокурсників, яким пощастило – вони будуть героями урочистої Посвяти в студенти, сядуть за парти в аудиторіях Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». Ректор нашого університету, Євген Іванович Сокол, член-кореспондент Національної академії наук України, д. т. н., професор відповідає на питання газети «Політехнік»:

Кожен навчальний рік є новим етапом у житті університету. Які головні особливості року, що розпочинається?

– Початок нового навчального року є подією знаковою для нашого університету впродовж усієї його багатої, вже майже 135-річної, історії. Змінюються епохи, державний та суспільний устрої, а його Величність Знання залишається серед головних пріоритетів людства. От і сьогодні сідає за парти покоління молодих українців, якому належить стати освіченими, вмілими фахівцями й переконаними патріотами, продовжувати розбудову нашої держави, зміцнювати її добробут і міжнародний авторитет.

Міцніє тенденція прагнення молоді отримати технічну освіту, адже вона є основою розвитку економіки, всієї держави. Відомо, що будь-яка країна виходить із кризи лише за рахунок інженерної думки, нових технологій, конструкцій, унікальних рішень. Щойно Харківський політехнічний отримав поповнення близько 3000 студентів, які вступили на різні форми навчання.

– Наш університет здобув значних досягнень у справі прийому, як відзначають українські рейтинги?

– За підсумками вступної кампанії–2019 Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» увійшов до ТОП–5 вишів України з приросту держзамовлення. Ми посідаємо у цій п’ятірці друге місце, а серед технічних університетів – перше. Окрім того, наш університет значно покращив свої показники за кількістю рекомендацій на бюджет. Серед українських вишів ХПІ посідає восьме місце, покращивши минулорічний результат на п’ять позицій. Цього року було рекомендовано на бюджетне навчання на 129 студентів більше, ніж минулого. Ми поступились у цьому лише столичному КНУ ім. Шевченка. «Таким чином НТУ «ХПІ» тримає марку перспективного технічного університету України», – відзначається на сайті Міністерства освіти і науки України.

– Які нові спеціальності відкрив сьогодні наш університет?

– Оновлення змісту освіти, підготовка найсучасніших фахівців завжди були й залишаються в пріоритеті діяльності Харківського політехнічного. Минулого року це були актуальні в ІТ сфері спеціальності «Кібербезпека» та «Інформаційні системи і технології». Цього року вступників привабила чергова нова спеціальність «Промислова фармація». Розширюємо також інші можливості вищої освіти, розвиваємо, наприклад, дуальну форму організації навчання. Студенти таких кафедр, як «Автомобіле- і тракторобудування», «Двигуни внутрішнього згоряння», «Технологія машинобудування та металорізальні верстати», «Програмна інженерія та інформаційні технології управління ім. Дабагяна» та інших здобувають практичний досвід на передових підприємствах і фірмах. Поєднуючи навчання з практичною діяльністю вже в студентські роки, випускники університету будуть більш повно відповідати запитам сучасного виробництва.

Завдяки включеному навчанню багато студентів НТУ «ХПІ» мають змогу доповнити здобуту в нашому університеті теоретичну підготовку навичками роботи з сучасним обладнанням у зарубіжних вузах. Протягом 2018/2019 років на стажування, включене навчання та практику до вузів-партнерів виїхали 156 наших студентів. 96 із них навчалися або проходили стажування упродовж 3 місяців, у тому числі 35 студентів – за програмою ЕРАЗМУС+К1.

– Що нового в науковій діяльності університету?

– Зростає число політехніків – лауреатів Державної премії України в галузі науки і техніки. Цього року ми вітали з цією високою відзнакою завідувача кафедри «Електроізоляційна і кабельна техніка» професора А. Г. Гурина. 6 молодих вчених НТУ «ХПІ» (єдиного серед вузів Харкова) отримали премію Президента України.

Ми прагнемо створити необхідні умови для дослідницької активності студентів і викладачів. Завдяки підписанню Меморандуму про співпрацю з міжнародною інвестиційною компанією Chernovetskyi Investment Group, представники якої зацікавилися науковими розробками нашого університету, створюється механізм мотивації студентів, аспірантів, молодих вчених університету до проведення наукових та інноваційних розробок, отримання навичок комерціалізації ідей і розробок, напрацювання механізмів реалізації інноваційних проектів. Два стартапи політехніків із представлених п’яти отримали фінансування для продовження досліджень і навіть для створення виробництва люмінесцентної плитки (розробка студентів, аспірантів і викладачів кафедри технології кераміки). Таким чином ця компанія втілює в нашому університеті свій девіз «Ми перетворюємо ідеї на гроші», цього року вона готова розглянути ще 10 розробок політехніків. Ми дбаємо про наших випускників, яким комерціалізація ідей і розробок забезпечить поле діяльності і робочі місця в Україні.

Така ж робота ведеться щодо комерціалізації розробок наших вчених і викладачів. На завершальному етапі знаходиться просування на ринок розробок кафедр «Матеріалознавство» та «Автомобіле- і тракторобудування» у співпраці зі Стамбульським технічним університетом (Туреччина), на завершальному етапі виводу на ринок інвестицій знаходяться в першому в Україні американському бізнес інкубаторі високотехнологічні стартапи вчених НТУ «ХПІ» (кафедри «Промислова та біомедична електроніка» та «Загальна фізика»).

– З якими побажаннями Ви хотіли б звернутися до студентів?

– Дорогі друзі! Звертаюся до вас із надією на вашу активну, наполегливу працю. До нового навчального року викладацький колектив університету підготував реалізацію нових підходів до організації навчання, активізації вашої участі в навчальному процесі. Так, наприклад, на кафедрі загальної фізики оптимізовано навчальні програми відповідно до кожної, обраної вами, спеціальності. Забезпечено також технічну базу для оволодіння цією фундаментальною наукою. На кафедрі комп’ютерної математики продовжується втілення сучасного навчального проекту CDIO (Conceive – Design – Implement – Operate), в основі якого лежить засвоєння студентами інженерної діяльності відповідно до моделі «Планувати – Проектувати – Виробляти – Застосовувати» реальні системи, процеси й продукти на міжнародному ринку. Триває підготовка до запуску інноваційного кампусу університету, в якому студенти будуть навчатися та створювати власні реальні проекти. Ці та інші новації ми застосовуємо для осучаснення вашої підготовки, що буде сприяти вашому майбутньому працевлаштуванню, кар’єрному зростанню. Ми чекаємо зворотнього зв’язку, вашої активної участі в навчальному процесі, у формуванні вашої професійної компетенції.

І студенти, і викладачі зможуть взяти участь у відкритті 31 серпня нових об’єктів нашого «STEAMPARKу», проект якого НТУ «ХПІ» реалізує у співпраці з Харківською державною академією дизайну та мистецтв. Ця структура буде символізувати навчальну та наукову діяльність Харківського політехнічного, ілюструвати найважливіші його здобутки та історичні моменти. Обов’язково згадаю про наш спортивно-оздоровчий центр у Фігуровці, 65 років якому виповнилося саме сьогодні. Улюблений табір політехніків на березі Сіверського Дінця отримав, без перебільшення, нове життя. За останні три роки тут зроблено дуже багато: відремонтована половина двоповерхового корпусу, побудовано чотири котеджі і, найголовніше, ряд спортивних майданчиків. Серед них – корти для великого та настільного тенісу, зала для занять боротьбою, майданчик для пляжного волейболу. Наша гордість – баскетбольний майданчик площею 510 кв. м. Для його спорудження застосовані найсучасніші технології та матеріали, таких майданчиків у Харківському регіоні практично немає. Це подарунок нашій баскетбольній команді «Політехнік», щоб вона могла тренуватися в комфортних умовах і продовжувала показувати чудові результати.

Отже, в нашому університеті є всі умови не лише для отримання сучасних знань, наукових досліджень, а й для спортивних досягнень, творчого розвитку кожної особистості. У цьому вам, дорогі студенти, допоможуть заняття в спортивному комплексі, участь у 20 самодіяльних колективах Палацу студентів НТУ «ХПІ». Тож бажаю кожному студентові провести роки навчання в ХПІ так, щоб стати не лише справжнім фахівцем, а й гармонійною, креативною, фізично загартованою людиною!

Попереду наполеглива праця всього колективу в новому навчальному році. Впевнений, що професори й студенти, викладачі і співробітники НТУ «ХПІ» докладуть усіх зусиль, щоб новими досягненнями зміцнити авторитет рідного вузу, покласти в його скарбницю значні наукові досягнення, перемоги в студентських олімпіадах та конкурсах, нову якість навчання.

Нехай святкова атмосфера, квіти та закличний дзвоник незабутньої Посвяти в студенти НТУ «ХПІ» будуть камертоном успіху, радості осягнення нових знань, професійного задоволення протягом усього навчального року! Бажаю всім політехнікам вдалого початку навчання, здійснення всіх надій і сподівань, міцного здоров’я і бадьорого настрою!

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара Національний університет цивільного захисту України Народная украинская академия Харківський національний автомобільно-дорожній університет Національний фармацевтичний університет Національний гірничий університет