Натхненне служіння Політеху

#11-12 от 30.05.2019

Пам’яті Валерія Олексійовича Кравця

Колектив Національного технічного університету «ХПІ» зазнав тяжкої втрати – 20 травня 2019 року з життя пішов Валерій Олексійович Кравець, випускник факультету автоматики та приладобудування (1967), професор кафедри «Системи інформації», кандидат технічних наук, професор, Почесний доктор Мішкольцського університету (Угорщина), академік Української технологічної академії, Заслужений працівник освіти України.

Свій життєвий шлях, тісно пов’язаний із нашим університетом, він пройшов гідно, з відкритою душею і чуйним серцем. Повсякденна копітка діяльність на відповідальних посадах у Харківському політехнічному десятки років вимагала від Валерія Олексійовича повної відданості справі, наполегливості, подолання труднощів, високого професіоналізму. Із честю слідуючи цьому покликанню, він заслужив глибоку пошану серед колег і студентів, даючи їм не тільки свої знання і досвід, а й тепло своєї душі.

Народився Валерій Олексійович 3 листопада 1939 р., після служби в Збройних Силах у 1962 р. вступив до НТУ «ХПІ», потім працював старшим інженером, начальником СКБ, начальником зміни ЕОМ, асистентом, старшим викладачем, доцентом, професором (1992 р.). У 1993 р. створив та до 2009 р. очолював кафедру «Системи інформації» НТУ «ХПІ». З 1989 р. по 2014 р. працював проректором з навчальної роботи та міжнародних зв’язків НТУ «ХПІ».

Валерій Олексійович є засновником наукової школи «Інфокомунікаційні системи і технології», за напрямом якої підготував 2 кандидатів технічних наук. За його ініціативи та під його керівництвом створено Центр нових інформаційних технологій, Академію CISCO та науково-методичний центр «Game Study». Із 1998 по 2012 роки був координатором 19 проектів ТЕМПУС/ТАСИС та понад 60 проектів різноманітних Європейських та світових програм. В усіх цих надзвичайно важливих справах була велика частка енергії Валерія Олексійовича, його щирого бажання підняти розвиток університету на вищий рівень.

Професор В. О. Кравець був одним із провідних фахівців у розбудові дистанційної освіти. За його ініціативи створено Центр дистанційної освіти НТУ «ХПІ». Він входив до складу Комітету з Державних премій України, був членом комісій Кабінету Міністрів України з міжнародної співпраці, Міністерства освіти України з дистанційної освіти та комісії з радіотехніки, радіоелектронних апаратів і зв’язку.

Саме в роки діяльності професора В. О. Кравця як проректора міжнародні зв’язки нашого вузу значно поглибились і розширились. Багато в чому завдяки його зусиллям, його високому авторитету в НТУ «ХПІ» реалізовано близько 90 міжнародних освітніх та наукових проектів. Він особисто очолював виконання багатьох міжнародних проектів НАТО, ЮНЕСКО, IREX, ТЕМПУС та інших фондів і програм. Заслугою професора В. О. Кравця є першість університету в Україні серед вузів у реалізації проектів ТЕМПУС.

НТУ «ХПІ» став дійсним членом Європейської Асоціації університетів, Євразійської Асоціації університетів, мережі університетів Чорноморського регіону. Міжнародна діяльність нашого університету вже тоді високо оцінювалась на державному рівні. Золотими медалями за 1 місце серед українських вузів у номінації «Міжнародне співробітництво» університет нагороджено в 2013 та в 2014 роках.

Багато зусиль, наполегливості і високої компетентності доклав професор В. О. Кравець до справи підготовки фахівців для зарубіжних країн. У ті часи, нелегкі для вищої освіти України, зростало число іноземних студентів НТУ «ХПІ» і становило близько 1900 із 43 країн світу.

Самовіддана праця Валерія Олексійовича Кравця була відзначена медаллю «Ветеран праці», Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України, знаками «Отличник образования СССР», «Відмінник освіти України», почесним званням «Заслужений працівник освіти України», стипендією Президента України для видатних освітян.

Висока професійна компетентність професора В. О. Кравця, культура і ерудиція, вимогливість і, водночас, увага і доброзичливе ставлення до людей забезпечили йому заслужений авторитет і глибоку повагу студентів, викладачів, усіх, хто мав честь працювати і спілкуватися з Валерієм Олексійовичем.

Неможливо в рамках однієї газетної статті вмістити цілий світ, яким є кожна людина, а тим більше така, якою був Валерій Олексійович Кравець. За багатьма успіхами та авторитетом нашого університету – його яскрава особистість, вірне служіння Харківському політехнічному.

Ректорат Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», колективи факультету «Комп’ютерні та інформаційні технології», кафедри «Системи інформації» та громадськість університету висловлюють щире співчуття рідним і близьким Валерія Олексійовича Кравця. Пам’ять про нього назавжди залишиться в серцях усіх, хто його знав.

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара Національний університет цивільного захисту України Народная украинская академия Харківський національний автомобільно-дорожній університет Національний фармацевтичний університет Національний гірничий університет