Прикладна геометрія, інженерна графіка та технічна естетика: є успіхи, є майбутнє

[Зінаїда Роженко, доцент кафедри ГМКГ]
#9-10 от 22.05.2018

16–20 квітня в нашому університеті вже всьоме відбулася науково-практична конференція Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт 2017/2018 навчального року зі спеціалізацій «Прикладна геометрія, інженерна графіка та технічна естетика». Цей конкурс вже став традиційним і має свою історію. Заснований ще в 2009/2010 н. р. за ініціативи кафедри геометричного моделювання та комп’ютерної графіки (ГМКГ) НТУ «ХПІ» та його адміністрації як Міжвузівський конкурс студентських наукових робіт, він, за наказом Міністерства освіти і науки України, в 2011/2012 н. р. набув статусу Всеукраїнського.

В цьому році конкурс відбувався за трьома спеціалізаціями: «Прикладна геометрія», «Інженерна та комп’ютерна графіка» і «Технічна естетика», згідно з якими було сформовано три секції. А основним організатором його, як і завжди, стала кафедра ГМКГ (завідувач – д. т. н., професор Ольга Шоман).

Перший етап конкурсу традиційно відбувся у кожному з навчальних закладів, і на ІІ тур було подано 166 робіт, авторами яких є 246 студентів із 41 вишу 16 міст України. За рішенням галузевої конкурсної комісії, на основі рецензування, на підсумкову науково-практичну конференцію було відібрано 41 кращу студентську наукову роботу. Автори робіт (58 студентів), що представляють 31 навчальний заклад з Дніпра, Києва, Кропивницького, Львова, Мелітополя, Миколаєва, Ніжина, Одеси, Покровська, Полтави, Сум, Харкова, Херсона, Черкас та Чернігова, взяли участь у роботі конференції. Відкрив її голова галузевої конкурсної комісії – проректор з наукової роботи НТУ «ХПІ», професор Андрій Марченко, який відзначив важливість і актуальність конференції та побажав студентам творчих успіхів. А перший віце-президент Національної академії мистецтв України – д. т. н., професор Микола Яковлєв назвав позитивним той факт, що в такий складний для країни час у студентів не згасає бажання займатися науковими дослідженнями. З побажаннями перемоги в конкурсі до учасників також звернулися директор навчально-наукового інженерно-фізичного інституту НТУ «ХПІ», професор Валерій Конкін і завідувач кафедри ГМКГ професор Ольга Шоман.

Почалася робота секцій. Цікаву роботу присутнім на секції «Технічна естетика» запропонувала студентка Харківської державної академії дизайну і мистецтв Аліна Кучер. Під керівництвом професора Олександра Бойчука вона розробила дизайн-проект об’єктів «Ecozone» Фельдман-Екопарку та концепцію екологічного підходу до проектної діяльності дизайнерів. На екрані з’являються зображення об’єктів предметно-просторового середовища екопарку. Дівчина хвилюється, але поступово хвилювання поступається знанням і впевненості. За актуальність і комплексний підхід до вирішення проблем екології присутні нагородили доповідача оплесками, а журі – дипломом І ступеня.

Роботу секції «Інженерна та комп’ютерна графіка» очолив завідувач кафедри інженерної та комп’ютерної графіки Харківського національного автомобільно-дорожнього університету, д. т. н., професор Олександр Черніков. Тут особливу увагу присутніх привернула робота студенток Таврійського державного агротехнологічного університету (ТДАТУ, м. Мелітополь) Анастасії Торбунової та Олександри Шпильової, виконана під керівництвом доцента Ірини Пихтєєвої і присвячена моделюванню замкнутого циклу виготовлення об’єктів декору складної геометричної форми. Результати цієї роботи представлені в 4 публікаціях і впроваджені в навчальний процес ТДАТУ при викладанні дисципліни «Інформаційні технології у виробництві». Журі, за підсумками конкурсу, нагородило авторів дипломами І ступеня.

Наступного дня розпочала роботу секція «Прикладна геометрія» під головуванням д. т. н., професора Ольги Шоман. Тут присутніх зацікавила спільна розробка двох студентів з Миколаєва: третьокурсника Національного університету імені В. О. Сухомлинського Євгенія Друзя (керівник – професор Валерій Борисенко) та другокурсника Андрія Устенка із Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова (керівник – доцент Ірина Устенко), пов’язана з розробкою програми розрахунків і візуалізації ділянок поверхонь. Результати цих досліджень відображено у двох публікаціях і впроваджено в навчальний процес обох вишів. Члени галузевої конкурсної комісії нагородили авторів роботи дипломами І ступеня.

Взагалі великий інтерес викликали практичні роботи, результати яких можуть бути втілені в життя. Наприклад, дослідження курсанта 2 курсу Національного університету цивільного захисту України Олексія Олейника (Харків), виконане під керівництвом доцента Сергія Говаленкова і відзначене дипломом І ступеня. Робота присвячена оптимізації місць дислокації аварійно-рятувальних підрозділів для захисту сільських населених пунктів від пожеж, ліквідації надзвичайних ситуацій та їх наслідків, що дозволяє суттєво скоротити час прибуття рятувальників до місць виклику. А робота студентки 4 курсу Національного авіаційного університету (Київ) Василини Бойчук (керівник – професор Ірина Кузнєцова), що нагороджена дипломом ІІ ступеня, присвячена визначенню особливостей застосування фактурних поверхонь при дизайн-проектуванні інтер’єрів спеціалізованих будинків для людей з вадами зору. Ця робота виявила особливості використання матеріалів, їхні тактильні характеристики та окремі відчуття людини при контакті з такими поверхнями. Результати дослідження опубліковані в двох статтях. Автор також отримала свідоцтво про реєстрацію авторського права на дизайн-проект інтер’єрів офісу туристичного агентства «Jailootour».

Приємно, що відзначились і наші студенти. Так, роботу четвертокурсників інженерно-фізичного факультету НТУ «ХПІ» Дмитра Гудкова та Олексія Долі, керівником якої є доцент кафедри ГМКГ Лідія Савченко, журі відзначило дипломом І ступеня за розробку та створення ігрових моделей для проекту «Battle for Varanhaym». А дослідження Анни Богацької та Юлії Прилуцької (керівник – доцент Дар’я Воронцова), Світлани Вус та Тетяни Долуди (керівник – доцент Олена Глібко), Анастасії Кузьменко та Івана Зубішина (керівник – доцент Олена Сидоренко) журі відзначило дипломами ІІ ступеня.

Всього ж, на підставі рецензій та оцінки наукових доповідей, галузева конкурсна комісія вирішила визнати переможцями конкурсу та нагородити: дипломами І ступеня – 11, ІІ ступеня – 18 і ІІІ ступеня – 29 студентів.

На заключному пленарному засіданні проректор НТУ «ХПІ», професор Юрій Зайцев вручив дипломи переможцям конкурсу. Також дипломи-подяки було вручено науковим керівникам, членам галузевої конкурсної комісії та організаторам конференції – викладачам кафедри геометричного моделювання та комп’ютерної графіки. Про останніх хочеться сказати окремо. Викладачі та співробітники кафедри ГМКГ передбачили все: поселення численних гостей в комфортабельних номерах готелів, оснащення аудиторій, організацію кави-брейк в перервах між засіданнями, цікаву автобусну екскурсію історичними місцями Харківщини – старовинними пам’ятками садово-паркового мистецтва Валківського, Богодухівського та Краснокутського районів.

Закінчено роботу конференції, підбито підсумки конкурсу. На згадку учасникам залишаються фотографії та спогади про теплу атмосферу і нових друзів. Наступна зустріч – за рік.

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара Національний університет цивільного захисту України Народная украинская академия Харківський національний автомобільно-дорожній університет Національний фармацевтичний університет Національний гірничий університет