Останні дні квітня та початок травня – час, коли вся країна вшановує пам’ять героїв Великої Вітчизняної війни, які віддали свої життя, здоров’я, молодість за наше мирне небо, за наше життя без війни. Ми зі скорботою згадуємо тих наших співвітчизників, які 60 років тому полягли у кривавих боях, захищаючи Батьківщину.
Оргкомітет на чолі з ректором нашого університету професором Леонідом Леонідовичем Товажнянським та кафедри соціально-гуманітарного напрямку взяли участь у проведенні ряду заходів, присвячених 60-річчю Перемоги над фашизмом. Кафедра політичної історії разом з ректоратом зайняла провідне місце у цій відповідальній та почесній роботі. 27–28 квітня в стінах вузу пройшла регіональна студентська науково-теоретична конференція „Велика Вітчизняна війна 1941–1945 р. р.”.
Пленарне засідання відкрив проректор з навчальної роботи професор Є.І. Сокол. Після його вступного слова перед аудиторією виступив голова Ради ветеранів, гвардії полковник у відставці, доцент кафедри етики, естетики та історії культури Юрій Дмитрович Безрученко. Усього на засіданні було прочитано 8 доповідей. Присутні в залі – студенти, декани, завідувачі кафедр, викладачі кафедр суспільно-гуманітарних наук, – були розчулені віршами про війну, прочитаними автором, ветераном-політехніком Анатолієм Іллічем Христофоровим. Під музику воєнних літ студенти подарували квіти ветеранам. Підсумки пленарного засідання підвів його ведучий проректор з гуманітарної освіти та виховної роботи професор Ю.Д. Сакара.
Наступного дня на кожній з кафедр соціально-гуманітарних наук працювали секції конференції. Окрім наших студентів, у них взяли участь близько 100 представників інших вузів України, лише секція кафедри політичної історії зібрала 70 учасників.
Багато цікавого можна було почути на конференції, що пройшла на кафедрі етики, естетики та історії культури під головуванням доцента О.П. Тарасової. Вона мала назву „Культурологія та релігієзнавство”. Товариське спілкування, білі тюльпани на столі, печиво та лимонад для виступаючих створювали домашню атмосферу. З теплими словами звернувся до аудиторії Юрій Дмитрович Безрученко:
– Сьогодні наша кафедра радо приймає вас, дорогі учасники конференції, в якості гостей, адже зазвичай ми з вами спілкуємося як викладачі та студенти. Загиблі та живі герої, пам’яті яких присвячена наша зустріч, були і є не просто воїнами-захисниками, вони – рідні та близькі кожного з нас, вони – невмируща історична пам’ять нашого народу.
Фашистська Німеччина готувалася до хижого нападу заздалегідь, вона поставила на військовий лад усю Європу. Хоч несподіваним був цей удар для нашої Батьківщини, радянський народ відповів на нього єдністю, братерством та масовим героїзмом. Хочу згадати один важливий факт: серед учасників цієї визвольної війни було близько 3 мільйонів комсомольців, 70 % з них – ваші ровесники. Вони свідомо зробили свій вибір – пішли на фронт, і крокували до Перемоги над фашизмом...
Далі зі своїми доповідями виступили студенти. Дмитро Турченко розповів про двох героїв нашого міста, іменами яких названі вулиці – Є.О. Гуданова та С.О. Борзенка. Гаяне Рапан у виступі „Гуманістичні ідеали визвольної війни за книгою Ковпака „Від Путивля до Карпат” відкрила правдиві факти про партизанський рух під час війни – про загін „лісовиків”, яким керував комісар С.В. Руднєв: „Не лише дорослі жили в партизанському загоні, а й діти. І вони теж намагалися потрапити в центр боїв, на диверсії, на мінування, у розвідку... діти проходила там, куди не могла потрапити доросла людина. Вони ходили у розвідку до селищ. Хіба міг німецький солдат здогадатися, що в наших дітях таїться така люта ненависть до загарбників, такий розум, і що ця дитина не просто бігає та грається, а виглядає розташування військ та підраховує солдатів, їхнє озброєння?..” Аліна Лисих присвятила своє дослідження творчості Кукриніксів – живописців М.В. Купріянова, П.Н. Крилова та Н.А. Соколова, що у воєнні роки створили ряд робіт на військову тематику. Свої картини митці присвячували стражданням та подвигам радянських людей під п’ятою окупантів. Образ загиблої партизанки Зої Космодем’янської став найяскравішим у творчості Кукриніксів, надихнув багатьох інших художників.
Яскравою була доповідь Тетяни Бембель – про пісні, створені у роки війни – пісні, які підіймали героїчний дух наших солдатів перед боєм. У формі есе подала свій матеріал під назвою „Не вбивай!” Тетяна Єфименко. Курсанти ІТВ НТУ „ХПІ” виступили з доповідями, присвяченими бойовому шляху танкістів. Цікаву тему – „Релігійні основи тероризму” – обрала для себе Анна Голікова. Вона стосувалася ісламізму, який можна прирівняти до фашизму – як одного зі способів контролю над масами. Відсутність порозуміння між ісламською традицією та сучасним світом призводить до агресії, конфліктів між державами, і як наслідок, до загрози тероризму.
Наші студенти взяли участь у подібних конференціях, які пройшли в інших містах України, наприклад, у Києві та Донецьку. 18–21 квітня у столиці нашої держави було проведено 8 Міжнародну студентську історичну науково-практичну конференцію „Історія Батьківщини і сучасність. Україна у вогненні роки Великої Вітчизняної війни” (до 60-річчя Великої Перемоги). Асоціація істориків вищої школи України відзначила грамотами доповіді наших студентів Марії Багачевої (0-54б), Юлії Дудар (Н-14), Михайла та Микити Журавських (Н-32 та АП-14а), Олега Звягінцева (І-24а), Ганни Мехед (І-24б), Ганни Різніченко (Н-14), Юрія Стрільця (ІФ-43а). Їхні виступи з нестандартним підходом до висвітлення актуальних та маловідомих сторінок історії війни викликали жвавий інтерес серед учасників конференції. Така оцінка Асоціації свідчить про високий рівень професіоналізму викладачів НТУ „ХПІ”, які готували студентів до виступу. „Постійна турбота вашої кафедри політичної історії про студентську наукову роботу, її рівень є важливою запорукою успішного приєднання до Болонського процесу, загальноєвропейського освітнього простору”, – зазначив у своєму листі до ректора співголова Асоціації істориків вищої школи України професор Б.П. Ковальський.
– Такі конференції вже стали традиційними для НТУ „ХПІ”, – зазначив завідуючий кафедри політичної історії професор Віталій Іванович Ніколаєнко. – Їх проведення спрямоване, в першу чергу, на патріотично-гуманітарне виховання наших студентів.
З кожним роком збільшується кількість студентів-учасників конференції, серед них – не лише політехніки, а й студенти інших вузів міста та країни. Нашим гостям ми надаємо житло у гуртожитку. Усі учасники конференції виступили чудово, кожен отримав почесну грамоту, а також збірку з її матеріалами. Студенти НТУ „ХПІ” – активні учасники не лише конференцій, присвячених пам’яті загиблих героїв Великої Вітчизняної війни, а й урочисто-траурних мітингів, інших заходів які сприяють зросту національної самосвідомості молоді. Приємно, що сьогодні оргкомітет конференції вийшов на новий організаційний рівень. Помітно підвищилась якість підготовки студентів до своїх виступів, відповідальність, з якою вони ставляться до цієї почесної місії. Спостерігаючи таку тенденцію, можна сподіватися, що наступного року традиційна студентська науково-теоретична конференція з актуальних питань соціального розвитку досягне ще більшого масштабу.