Наприкінці року, що минає, підведені підсумки XVІII Обласного конкурсу «Вища школа Харківщини – кращі імена». Серед його переможців були і двоє політехніків: доцент кафедри промислової і біомедичної електроніки Р. С. Томашевський та заступник директора НТБ Ю. М. Главчева. На урочистій церемонії нагородження переможців та дипломантів конкурсу, яка відбулася у Харківському національному академічному театрі опери та балету імені М. В. Лисенка, всіх конкурсантів поздоровила голова ХОДА Юлія Світлична та вручила їм дипломи.
|
Роман Сергійович Томашевський був визнаний кращим у номінації «Науковець». Випускник ХПІ 2006 року, він у 2012-му захистив дисертацію за темою «Забезпечення достовірності при діагностиці функцій зовнішнього дихання в портативних спірометрах». Доцент Р. С. Томашевський – автор 48 наукових праць (2 монографії, 2 навчально-методичних посібника, 16 робіт у фахових виданнях України, 3 – опубліковано в іноземних виданнях, 3 статті входять до науково-метричної бази «Scopus» та 1 патент України на корисну модель). Результати його наукових робіт були представлені на 16 Всеукраїнських та Міжнародних науково-технічних конференціях, одна з яких відбулася за кордоном. Р. С. Томашевський бере участь у виконанні держбюджетних робіт кафедри, підготував та викладає курси лекцій із профілюючих дисциплін «Електронне медичне обладнання», «Електротехнічні матеріали та електронні компоненти у медичній апаратурі», «Датчики електромагнітних величин», «Датчики електричних величин», «Електронні пристрої вимірювання та узгодження сигналів». Він залучає до науково-дослідної роботи студентів, постійно керує підготовкою студентських наукових робіт з питань біомедичної електроніки, має 9 спільних з ними друкованих праць. В 2014 році його обрано вченим секретарем спеціалізованої вченої ради. Вже три роки Роман Сергійович очолює Раду молодих вчених НТУ «ХПІ».
Одним з перших наставників переможця конкурсу був завідувач лабораторії біомедичної електроніки кафедри промислової і біомедичної електроніки (нині – декан СГТ факультету), професор А. В. Кіпенський. Андрій Володимирович поділився з нами спогадами про свого учня.
«З Романом Томашевським я познайомився у вересні 2003 року, коли він, студент 4 курсу, прийшов до мене на лекцію з дисципліни «Інформаційні пристрої електронної медичної апаратури». На перший погляд – скромний, але якась «ізюминка» в ньому все же була.
У весняному семестрі, під час проведення лабораторної роботи з дослідження характеристик комп’ютерного електроенцефалографічного комплексу, я висловив жаль, що комплекс не укомплектований фотостимулятором, а це не дозволяє в повному обсязі досліджувати вплив інформації, яка сприймається зоровим органом людини, на біоелектричну активність його головного мозку. Роман відразу відреагував і запропонував такий фотостимулятор розробити. Ця розробка виконувалась у рамках дипломного проекту бакалавра. У можливостях Романа розробити такий пристрій я вже не мав сумнівів, але, коли він надав свою розробку у вигляді завершеного виробу, я був досить здивований. Фотостимулятор відмінно працював у всіх запланованих режимах.
Виконуючи дипломну роботу спеціаліста, Р. Томашевський узявся за проектування медичного апарату для гальванізації та лікарського електрофорезу. Він розроблявся за договором з фірмою «РАДМИР», яка з часом освоїла його серійне виробництво. Свою дипломну роботу Роман захистив на «відмінно».
Згодом Роману запропонували працювати інженером лабораторії біомедичної електроніки при кафедрі «Промислова і біомедична електроніка». Він займався лабораторним забезпеченням всіх лекційних курсів для студентів спеціальності «Фізична і біомедична електроніка». Модернізуючи лабораторний стенд для дослідження функцій зовнішнього дихання людини, Роман зацікавився спирометріею. Він провів дослідження, які показали, що портативні спирометри в нашій країні не випускаються, а зарубіжні зразки, як правило, недоступні для вітчизняної медицини.
Роботи у цьому напрямку були підтримані керівництвом кафедри, і коли Роман Томашевський вирішив вступати до аспірантури, проблем з вибором теми дисертаційної роботи не було. Три роки навчання і напруженої праці пролетіли досить швидко. И ось вже спеціалізована вчена рада НТУУ «КПІ» виносить своє рішення про те, що дисертаційна робота Романа Сергійовича Томашевського є закінченою науковою працею, а сам він заслуговує присудження вченого ступеня кандидата технічних наук зі спеціальності «Біологічні і медичні прибори і системи».
Ще аспірантом Роман долучався до педагогічної роботи. Продовжив її і після успішного захисту кандидатської дисертації. Він підготував кілька нових оригінальних лекційних курсів, видані його навчальні посібники і монографія. Впевнений, що перемога в конкурсі – заслужена їм у повному обсязі. Бажаю Р. С. Томашевському натхнення, педагогічного такту і терпіння, великих творчих успіхів та особистого щастя, яке в наш непростий час є запорукою усіх майбутніх звершень!»
Безумовно, нагорода заступника директора наукової технічної бібліотеки Юлії Миколаївни Главчевої – це перемога всього колективу НБ НТУ «ХПІ». Вона спеціаліст в галузі IT-технологій. Працювати в цьому складному напрямку їй допомагають знання, які вона свого часу отримала в ХПІ. За фахом Ю. М. Главчева інженер-електромеханік та інженер-системний аналітик. Вже 14 років вона з задоволенням приходить до рідної бібліотеки, де починала інженером-програмістом 1 категорії. Потім працювала завідувачем відділу інформаційних технологій та комп’ютерного забезпечення, а з 2009 року Юлія Миколаївна – заступник директора бібліотеки.
Суттєвий вклад переможець конкурсу внесла у створення, використання та розвиток електронних ресурсів. Це дозволило забезпечити доступність наукового доробку вчених університету світовій науковій спільноті задля формування бренду вчених, наукових та навчальних видань і ХПІ в цілому. Вже кілька років Юлія Миколаївна працює над методами і технологією інфометріі (наукометрії, вебометрії, альтметрії). Результати цієї практичної роботи стануть основою її кандидатської дисертації.
|
Ю. М. Главчева має 29 публікацій за професійною тематикою. Вона є постійним учасником науково-методичних семінарів та наукових конференцій. У вересні 2016 року пройшла Програму сертифікації по Web of Science у Національному університеті «Києво-Могилянська академія» (м. Київ), склала іспит та отримала сертифікат тренера, який надає право проводити навчання щодо використання інформаційних ресурсів Thomson Reuters (Web of Science, Journal Citation Reports, ResearcherID, EndNote).
Разом з професором В. М. Кухаренком Ю. М. Главчева є одним з авторів та тьютором відкритого дистанційного курсу «Куратор змісту», який у 2015/2016 році отримав підтримку грантової програми «Нарощування цифрового потенціалу громадянського суспільства» Посольства США в Україні. Зараз триває дистанційний курс «Куратор змісту – 5». За підтримки вказаної грантової програми вийшов з друку однойменний підручник.
За сумлінну працю Юлія Миколаївна Главчева отримала Подяку Міністерства освіти і науки України. Її неодноразово відзначали грамотами та подяками у НТУ «ХПІ». У 2015 році вона була нагороджена Почесною грамотою Харківської міської ради за високі науково-педагогічні досягнення, особистий внесок у соціально-економічний розвиток міста Харкова, створення матеріальних і духовних цінностей та з нагоди Дня науки.
Юлія Миколаївна користується авторитетом серед своїх колег та науковців нашого університету.
Колектив бібліотеки від щирого серця вітає переможницю і бажає їй подальших успіхів і натхнення!