Виховуємо вітчизняних науковців

[Професор М. Сахненко, завідувач кафедри фізичної хімії]
#17-18 от 17.10.2012

Учні 46 гімназії ім. М. В. Ломоносова Ю. Тененьова, Ю. Миргородська, В. Шушура та учитель хімії О. Є. Кічата.

Взаємне збагачення – такий головний підсумок співпраці науковців Національного технічного університету «ХПІ» з колегами – в повному розумінні цього терміну – науковцями Малої академії наук з базової дисципліни «Хімія», що відбуваються під патронатом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Головного управління освіти і науки Харківської облдержадміністрації та Харківського територіального відділення МАН України. Протягом останніх п’яти років нам пощастило співпрацювати з учнями 9–11 класів Харківської гімназії № 46 імені М. В. Ломоносова, яких до виконання досліджень залучила вчитель хімії Олена Євгенівна Кічата. Школярі приходять до наших лабораторій, а вже наше завдання полягає у дружній підтримці наукового пошуку, сприянні ознайомленню з сучасним станом проблем, на розв’язанні яких талановита молодь зосереджує свою увагу, наданні допомоги у виконанні експериментальних досліджень та їх оприлюдненні. В свою чергу школярі-МАНівці заряджають нас своїм ентузіазмом і енергією пошуку, вірою у невичерпні можливості оволодіння новітнім – та воно й повинно так бути, бо попереду у них ціле життя, кожний рік якого дарує стільки відкриттів…

Цілком природно, що напрямки досліджень школярів – членів Малої академії наук – співпадали з науковим напрямком наших досліджень «Електрохімічний дизайн, діагностика і прогнозування властивостей функціональних покриттів». Адже ми розуміли, що визначальною характеристикою будь-якої наукової школи є залучення талановитої молоді до проведення наукових досліджень та участі в олімпіадах, конкурсах і конференціях. Саме це сприяє формуванню активних вітчизняних науковців, а численні дипломи і нагороди юних дослідників свідчать про доцільність і ефективність такого напрямку роботи з виховання нової генерації наукової молоді. Так, учениці 11-го класу Юлія Тененьова та Юлія Миргородська були нагороджені Дипломами другого ступеня за участь у ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту НДР учнів-членів МАН; роботи Віталія Шушури і Євгена Вакслера в різні роки посідали треті місця у ІІІ етапі цього конкурсу, дослідження Лесі Козлової відзначено дипломом ІІ ступеня на обласному конкурсі, а дев’ятикласник Дмитро Склярук став переможцем районного, і такі випадки не поодинокі.

Цікавим є те, що робота «Електросинтез функціональних покриттів», яку виконав учень Віталій Шушура, була не тільки відзначена на Всеукраїнському конкурсі, а й з часом втілилася у спільний проект науковців кафедр фізичної хімії та стратегічного управління НТУ «ХПІ» «Високоефективна технологія мікродугового оксидування для автомобілебудівної галузі», який був відзначений в 2012 році на IV Міжнародному конкурсі інвестиційних та інноваційних проектів «Харківські ініціативи».

 

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара Національний університет цивільного захисту України Народная украинская академия Харківський національний автомобільно-дорожній університет Національний фармацевтичний університет Національний гірничий університет