У студентській профспілці
Із доповіді Голови студентського профкому на звітно-виборній конференції 15 грудня 2006 року
Студентська профспілка НТУ «ХПІ» – одна з найактивніших організацій, що надійно стоїть на захисті студентських прав та інтересів. І сьогодні ми звітуємо про виконання Колективної угоди між адміністрацією нашого університету та студентським профспілковим комітетом.
|
Ректорат та профком дбають про соціальний захист студентів нашого університету. Це щомісячні доплати до стипендії різним категоріям малозабезпечених студентів, студентам, які мають дітей, старостам академгруп та членам груп громадського порядку. Це й одноразова матеріальна допомога, і виплати допомоги при народжені та догляду за дитиною, і заохочення студентів за успіхи у навчанні, науковій та громадській роботі. Ці виплати здійснюються за рахунок коштів профбюджету (розділ 3 «Соціальний захист та стипендіальне забезпечення», п. п. 2 і 4). На надання матеріальної допомоги у 2005 році було виділено 26000 грн., за 11 місяців 2006 року – 23200 грн.
Особливу увагу профком приділяє питанням правового та соціального захисту студентів пільгового контингенту. Так, студенти-чорнобильці мають змогу отримати компенсацію за невикористані санаторні путівки (розділ 3, п. 2). Також профком займається забезпеченням єдиними проїзними квитками, що дозволяють безкоштовно користуватися міським і міжміським транспортом студентам-сиротам, а їх у нашому вузі 84. Крім того, сироти безкоштовно забезпечуються путівками в спортивно-оздоровчі табори й санаторій-профілакторій. До речі, варто також сказати, що в санаторії-профілакторії «Політехнік» оздоровилося в 2005 році – 1156 студентів, в 2006 – 1183 студента (з них 970 складаються на диспансерному обліку).
Профспілковий комітет студентів також вирішує організаційні питання з приводу одержання студентами пільгових квитків для проїзду в метрополітені й наземному транспорті.
Поліпшення житлово-побутових умов
Керівництво університету та профспілка завжди піклується про покращення стану наших гуртожитків. Незважаючи на обмеженість коштів (планувалося – 1 млн. 200 тис., а одержали тільки 700 тис.), було проведено комплекс робіт з капітального й поточного ремонту гуртожитків, до якого були залучені студентські ремонтні загони (розділ 4, п. 1). Для забезпечення роботи цих загонів було закуплено будівельні матеріали та інструменти на суму понад 46 тис. грн.
За 2005–2006 роки на утримання гуртожитків витратили 1 млн. 489 тис. грн. Для зміцнення матеріальної бази щорічно докуповується інвентар на суму близько 500 тис. грн.
Студентська профспілка тісно співпрацює з дирекцією студмістечка й деканатами з питань організації огляду-конкурсу на кращий гуртожиток, проведення різних заходів, підтримки в гуртожитках нормальних житлово-побутових умов і організації дозвілля.
Варто зазначити, що студентам-сиротам, сімейним, з дітьми, чорнобильцям, інвалідам надаються пільги по оплаті (розділ 4, п. 2).
|
Організація дозвілля й культурно-масова робота зі студентами
Центром дозвілля, творчості й відпочинку для студентів НТУ «ХПІ» є Палац студентів. Тут є колективи сучасного, бального та естрадного танців, гітаристів, баяністів, скрипалів, театри «Політехнік», англійських мініатюр, «Електрошок», студії вокально-хорового й циркового мистецтв. Уперше за багато років у квітні 2006 року проведено музичний фестиваль «Весняні надії», ми плануємо зробити цей фестиваль щорічним і розширити число номінацій і учасників.
|
З метою вдосконалення даної роботи профком, уже традиційно, проводить опитування студентів, виявляючи їх бажання займатися тим або іншим видом творчості (розділ 5, п. 1), за результатами якого ректорат залучив до роботи провідних керівників колективів художньої самодіяльності. Щосеместрово складається спільний план роботи культурно-масової комісії профкому та Палацу студентів.
Спортивно-оздоровча робота
В останні роки активізувалася спортивно-масова робота на факультетах – щорічно проводяться спартакіади. Профком завжди надавав і надає допомогу в проведенні цих заходів, виділяючи кошти на придбання призів та інші форми заохочення студентів (розділ 6, п. 4).
На тлі зовнішньої стабільності роботи спортивно-оздоровчих таборів «Студентський» та «Політехнік», величезного досягнення дотування путівок є позитивні і негативні моменти. До перших слід віднести поліпшення стану СОТ, збільшилася кількість оздоровлених студентів: якщо в 2005 році їх було 438 при 4 і 2 заїздах, то минулого року – 489 при 5 та 2 заїздах. Серед проблем, як основні, ми виділили несвоєчасність і нерегулярність засідань табірної комісії (1–2 рази на рік, перед початком заїздів протягом 3 сезонів), неможливість оцінити об’єктивно стан СОТ, а звідси – скласти й оцінити вартість путівок для студентів, виникали проблеми з графіками заїздів, також не менш важливим є недоотримання СОТ коштів від продажу путівок. Так, в 2005 році в «Студентський» було реалізовано путівок на суму майже 250 000 грн., в 2006 р. – на суму понад 360 000 грн., тоді як «Політехнік» знову недоодержав понад 50 000 грн.
Та не слід забувати, що усі питання легко вирішуються за умови планування спільної роботи й своєчасного реагування на проблеми. Треба провести засідання табірної комісії вже в січні – лютому, щоб наступний сезон пройшов не менш успішно для оздоровлення студентів.
Хочу від імені студентів подякувати нашому ректорові Л.Л. Товажнянському за дотування студентських путівок у табори.
Також висловлюю подяку профспілковому активу студентів університету, особливо комісіям профкому, їхнім головам – стипендіатам обкому, які допомагають профкому студентів здійснювати захист соціально-економічних прав і інтересів наших студентів, піднімати не тільки престиж профспілкової організації вузу, а й, найголовніше, престиж одного з найвеличніших університетів України.