|
Наш університет, колективи хімічних факультетів і кафедр, їх випускники відзначають цього року 100-річчя від дня народження академіка Василя Івановича Атрощенка – видатного вченого, родоначальника наукової школи. Своє 120-річчя відзначає також кафедра технології неорганічних речовин (сучасна назва «Хімічна технологія неорганічних речовин, каталізу та екології»), яку протягом 48 років очолював академік В.І. Атрощенко. Цим подіям присвячується випуск «Політехніка».
Біля витоків створення у Харкові першого на Україні технічного вищого закладу був Санкт-Петербурзький практичний технологічний інститут (офіційно відкритий 11 жовтня 1831 р.), який потім готував педагогічні й наукові кадри для нового вузу. Як Санкт-Петербурзький так і Харківський інститут готували інженерів-технологів широкого профілю за двома спеціальностями: механіків та хіміків.
Санкт-Петербурзький інститут у той час був провідним вузом із підготовки інженерів-технологів за хімічною спеціальністю. Досить тільки відзначити, що у 1863–1872 р.р. в інституті працював професором хімії Д.І. Менделєєв. У ці роки він захистив докторську дисертацію, написав фундаментальну працю «Основи хімії», відкрив Періодичний закон і розробив Періодичну систему хімічних елементів. З інститутом Д.І. Менделєєв підтримував зв’язки довгі роки і після залишення вузу.
Важливу роль зіграв Д.І. Менделєєв і у становленні хімічної освіти в Харківському практичному технологічному інституті, куди його запрошував працювати перший директор інституту, відомий учений, талановитий організатор вищої школи професор В.Л. Кирпичов, який був вихованцем Санкт-Петербурзького інституту. Професор В.Л. Кирпичов був захоплений задачею: кожен випускник повинен бути особистістю творчою, умілою, неординарною. Піклування про створення необхідної для цього атмосфери, недопустимість схоластики, підтримка духу професіоналізму, культури взаємовідносин педагогів зі студентами, раціональний вибір лекційних курсів і разом з цим створення найсучаснішої навчально-експериментальної бази – це стало основою стійких кирпичовських традицій вузу.
З ентузіазмом прийняли запрошення працювати разом із професором В.Л. Кирпичовим відомі вчені того часу хіміки Н.Н. Бекетов, А.Г. Лідов, В.О. Геміліан, останнього замість себе рекомендував професор Д.І. Менделєєв, якого запрошували теж працювати до Харкова.