|
У липні цього року Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» здійснив черговий випуск магістрів. У 2006 році такі дипломи про високий кваліфікаційний рівень отримали 414 юнаків та дівчат. Найкращі з них поповнять когорту аспірантів та викладачів нашого університету.
Традиційне інтерв’ю напередодні нового навчального року було розпочате констатацією тієї вічної істини, що час швидкоплинний, і от уже майже рік пройшов з того знаменного дня 16 вересня 2005 року, коли Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» вступив до загалу університетів Європи, які приєдналися до Болонського процесу. У найстарішому університеті Європи – Болонському – ректор НТУ «ХПІ», Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України, доктор технічних наук, професор Леонід Леонідович Товажнянський підписав Велику Хартію університетів. Сьогодні він відповідає на запитання газети «Політехнік».
– Якими були найзначніші подальші події навчального року, що розпочався підписанням Хартії?
– Це був, по-перше, 120-річний ювілей нашого університету, який ми відсвяткували вагомими досягненнями, і не зупинилися на цьому. Принцип постійного розвитку вузу, сформульований ще нашими великими попередниками, продовжує втілюватися в життя. Протягом року НТУ «ХПІ» ліцензував 6 нових та акредитував на вищий рівень 10 існуючих спеціальностей. Наші студенти ще раз продемонстрували високий рівень освіти, який забезпечує університет, завоювавши 19 призових місць у різних олімпіадах всеукраїнського та міжнародного рівнів. НТУ «ХПІ» за рішенням Міністерства освіти і науки України проводить такі олімпіади з 5 дисциплін. Державні премії України в галузі науки і техніки здобули професори П.О. Качанов, В.І. Кравченко, ст. н. с. Г.М. Коліушко та головний метролог НДПКІ «Молнія» Ю.С. Нємченко. Завідувач кафедри «Електричні станції», професор Г.К. Вороновський обраний членом-кореспондентом НАН України, статус національного надбання України надано лабораторії кафедри турбінобудування. Наш університет є учасником виконання 25 різних європейських програм, продовжує поширюватися міжнародне співробітництво. Ми працюємо за 90 договорами з іноземними партнерами, в т. ч. за 67 – з провідними університетами світу. Зараз в НТУ «ХПІ» навчається близько 900 іноземних студентів і аспірантів з 30 країн. Обов’язково слід згадати досягнення наших спортсменів, якими ми пишаємося. Команда НТУ «ХПІ» втретє перемогла у Всеукраїнській Універсіаді, посівши 1 місце серед вузів з кількістю студентів більше 10 тисяч і 4-е – серед усіх вузів України. А на ХХІІІ Всесвітній Універсіаді студенти й аспіранти НТУ «ХПІ» у складі української команди вибороли золоту і срібну медалі.
Це далеко не повний перелік наших здобутків за минулий навчальний рік…
– Навчальний рік, що починається, стає спадкоємцем усіх хороших справ колективу університету і має їх продовжувати…
– Узгоджуючи з Болонським процесом систему вищої освіти в Україні, а в цій справі ми – лідери серед вітчизняних вузів, ми вдосконалюємо зараз навчальні плани з урахуванням запровадження кредитно-модульної системи. Всі види навчального навантаження передбачають 30 таких кредитів, чим зменшується майже на 10 відсотків навантаження і на викладачів, і на студентів. На одного викладача воно становитиме 800 годин, зросте також обсяг самостійної роботи студентів. Першокурсники – 2006 одержать залікові книжки нового зразка з кредитами з кожної дисципліни. А з 1 вересня кафедри НТУ «ХПІ» почнуть розробляти нові навчальні плани, якими передбачено зменшення кількості дисциплін у кожному семестрі за рахунок предметів з невеликим обсягом навчальних годин. Відповідно до вимог Болонського процесу буде розроблено систему гарантії якості освіти відповідно до міжнародних ISO – 2001 – 2000, TQM, TQE – систем стандартів якості і тотального управління освітою. І кредитно-модульна система, і гарантії якості полегшать проведення включеного навчання наших студентів за рубежем, їх практику в іноземних університетах, захист дипломів і т. ін. Будемо ширше залучати викладачів і студентів до наукових досліджень, обсяг яких складає сьогодні за бюджетною тематикою 7 мільйонів гривень, до цього ж рівня плануємо збільшити й обсяг договірних наукових розробок. Треба відзначити, що за минулий навчальний рік 8 вчених і викладачів університету захистили 8 докторських і 39 кандидатських дисертацій.
– Досягти за останні кілька років вражаючих результатів допомагає планомірне виконання створених в університеті довгострокових програм. Що зроблено за двома з них – «Підручник» і «Кадри»?
– Відповідно до першої протягом минулого навчального року університет підготував і видав 7 підручників та 79 навчальних посібників, 236 методичних вказівок, близько 50 відсотків видань – українською мовою. Що ж до «Кадрів», то з метою зниження середнього віку викладацького складу ми залучили до ведення навчального процесу 36 випускників аспірантури, понад 90 магістрів та 17 спеціалістів випуску 2006 року. Ці програми мають бути завершені у 2007 році, і ми вже зараз приступаємо до розробки наступних.
Як завжди, дбаємо про збереження і зміцнення матеріально-технічної бази. Так минулого навчального року введена сучасна потужна матеріальна база нашого видавництва, продовжується спорудження нової бібліотеки, введено в експлуатацію навчальний корпус на 35 аудиторій У-4 по вул. Весніна, проведено ремонт Палацу студентів, ремонтуються гуртожитки і навчальні корпуси, створюється ще один гуртожиток для політехніків по вул. Студентській і т. ін.
Зайве нагадувати, що всі ці заходи, вся багатогранна діяльність університету підпорядковані найголовнішій меті – підготовці висококваліфікованих фахівців, вихованню справжніх професіоналів – майбутнього нашої України. Задля її досягнення ми й цього року провели велику роботу по прийому в університет, здійснили пильний відбір найбільш підготовленої молоді, чому сприяє запроваджена в НТУ «ХПІ», одному з найперших навчальних закладах України, система незалежного тестування. На перший курс ми зарахували понад 3150 чоловік, з них 2101 – на бюджетне навчання, понад 900 – на контрактне. Серед зарахованих – 298 медалістів, 41 відмінник – випускник технікумів.
– Що б Ви хотіли побажати новим студентам НТУ «ХПІ», для яких 31 серпня буде запалено Вогонь знань?
– Перш за все, усвідомлення того, що вони обрали чудовий вуз! Їх з радістю приймає сім’я політехніків, у якій зараз 36 тисяч студентів, а 1800 викладачів будуть працювати з ними на умовах партнерства, стануть їх колегами в процесі оволодіння знаннями, провідниками в наукових дослідженнях.
Ви прийшли до старовинного та вічно молодого Політеху, засновниками слави і міці якого були всесвітньо відомі вчені – академіки й професори В.Л. Кирпичов, М.М. Бекетов, О.М. Ляпунов, В.А. Стєклов, І.М. Бабаков, Л.Д. Ландау, А.С. Бережний, В.І. Атрощенко і багато інших. Сьогодні один з найстаріших вітчизняних вищих технічних навчальних закладів – НТУ «ХПІ» – широко відомий у світі і прийнятий до європейського освітнього співтовариства як вуз, що забезпечує високу фундаментальну підготовку, рівень якої ми підвищуємо зараз порівняно з попереднім ще на 7 відсотків.
Хочеться побажати першокурсникам, та й усім нашим студентам, щоб роки, проведені ними в політехнічному, стали незабутніми роками розквіту їх особистості. А для цього в нашому університеті є все – і Палац студентів з більш як 20 творчими колективами, і унікальний спортивний комплекс, і спортивно-оздоровчі табори в Криму та на Сіверському Дінці. Про здоров’я студентів і співробітників дбають санаторій-профілакторій, сучасний діагностичний комплекс «Радмір-Політех», здійснюється велика кількість соціальних заходів.
Ще бажаємо кожному студентові розвитку його, як громадянина України, визначення власної суспільної позиції. Цьому допоможе участь у діяльності студентського самоврядування, яке успішно розвивається в університеті.
Вітаю викладачів і студентів НТУ «ХПІ» з новим навчальним роком і бажаю всім нових успіхів, задоволення від навчання і праці, професійного зростання і великого особистого щастя!