Книга – найкращий подарунок

[С. Костроміна, І. Могиленко]
#4 от 21.03.2014

НТБ НТУ «ХПІ»

З нагоди Всесвітнього дня книги і авторського права


Вчасно прочитана книга – величезна удача.
Вона здатна змінити життя,
як не змінить її кращий друг або наставник.

П.А. Павленко.

«Книга — найкращий подарунок», — цю фразу кожен з нас чує із самого дитинства. Молодь не завжди знає, що ще зовсім недавно було дуже важко придбати книги. Щоб отримати бажане видання або зібрання творів, наші батьки здавали вторинну сировину (старі газети, журнали та ганчір’я). Кожна книга мала свій еквівалент. Чим популярнішим було видання – тим більше макулатури та ганчір’я потрібно було здати. Але навіть омріяний талончик, що надавав право викупити бажану книгу, не завжди слугував запорукою успіху, адже книги можна було купити не одразу і не скрізь. Щоб стати щасливими власниками того чи іншого видання, доводилося вистоювати черги, інколи навіть у декількох книжкових магазинах. Кому не таланило в такий спосіб придбати книгу – йшли на книжкові ринки, де купували ті ж самі видання, але значно дорожче. У мої студентські роки на такому базарі двотомне видання творів Володимира Висоцького коштувало п’ятдесят рублів, а за наявності талончика та певної частки везіння, у книжковому магазині таке видання коштувало в десять разів дешевше. Книголюби ж об’єднувалися у спілку – їм таланило більше.

Поціновувачі книги, усі хто хотів прочитати книгу, а не просто стати її власником – йшли до бібліотеки. Там можна було безкоштовно взяти цікаві книги, журнали, адже саме бібліотеки роками накопичували у своїх фондах численні книжкові багатства. Читачі записувалися в чергу й терпляче чекали омріяного дзвінка бібліотекаря: «Приходьте! Книга чекає на Вас!», оскільки в бібліотеках на той час книга могла бути лише в одному примірнику.

Пройшов час, зникли талончики на дефіцитні видання, зникли черги в бібліотеках, багато книг та журналів стали електронними, читачі подалися в Інтернет, не всі з них повернулися до бібліотеки. Динамічні зміни відбулися і в самих бібліотеках: вони стали вузлами доступу до інформації, створюють інформаційні ресурси, надають нові послуги. Трансформувалася і професія бібліотекаря. Бібліотекарі активно освоїли інформаційний простір, запропонували користувачам зручні сервіси.

Читач отримав можливість вибору – придбати книгу в магазині, знайти її в Інтернеті, або звернутися до бібліотеки. Гурмани від книги послуговуються всіма доступними каналами, все залежить лише від статків, читацьких уподобань та бажання читати.

Кожна, окремо взята, бібліотека через обмежене бюджетне фінансування вже не в змозі якісно поповнювати свої фонди новими книгами та періодичними виданнями. Для забезпечення інформаційних потреб своїх користувачів бібліотекарі об’єднуються в асоціації і корпорації, створюючи велику віртуальну бібліотеку. Не залишаються осторонь і користувачі бібліотек. Все частіше і частіше в бібліотеках проходять доброчинні акції на кшталт «Подаруй книгу бібліотеці». Читачі передають до фондів бібліотек різні видання, у тому числі і електронні версії свого наукового доробку.

Традиція дарувати книги до фонду бібліотеки започаткована ще з часів заснування університету. Науковці та співробітники мали за звичку передавати до фондів бібліотеки наукові видання, які вони привозили із закордонних відряджень та стажувань. Лише на початку XX сторіччя фонд бібліотеки іноземними мовами поповнився понад 13 тис. виданнями п’ятьма мовами. Численні автографи дарувальників на титульних сторінках видань бережуть пам’ять про авторів та попередніх власників книг. Особливу зацікавленість дослідників викликає фонд рідкісних видань НТБ, де можна побачити автографи багатьох науковців, знаних у світі, чий життєвий та творчий шлях тісно пов’язаний з історією нашого університету. Серед них: Віктор Львович Кирпичов (1845–1913) – видатний вчений-механік, педагог, організатор вищої технічної освіти, перший директор ХПІ (1885–1898 рр.); Іван Павлович Осипов (1855–1918) – вчений-хімік, обраний директором Харківського технологічного інституту в 1915 році; Григорій Олексійович Латишев (1857–1921) – технолог, професор Харківського технологічного інституту; Микола Дмитрович Пильчиков (1857–1908) – вчений-фізик, один з основоположників харківської школи фізиків та багато інших імен, що навіки вписані в сторінки славетної історії Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».

Наша бібліотека і нині з вдячністю приймає видання, подаровані читачами від щирого серця. Відомості про такі видання оперативно вносяться до електронного каталогу бібліотеки з позначкою про дарувальника книги. У фондах науково-технічної бібліотеки університету зібралося вже чимало таких книг. Лише за час, що минув від дня проведення першої акції «Подаруй книгу бібліотеці» у 2007 році, бібліотека отримала в подарунок від читачів та авторів 10 135 примірників видань на загальну суму 276424.86 грн. з різних галузей знань.

Дуже приємно, що в нашому університеті так багато небайдужих людей, які завжди відгукуються на заклик до участі в доброчинних акціях. Колектив НТБ НТУ «ХПІ» висловлює щиру подяку за безкорисно передані до фонду бібліотеки наукові видання та художню літературу дарувачам: професору, ректору НТУ «ХПІ» Леоніду Леонідовичу Товажнянському, проректорам: Григорію Івановичу Гриню, Валерію Олексійовичу Кравцю, Андрію Петровичу Марченку, Олександру Григоровичу Романовському, професорам: Герцену Кузьмичу Андрєєву, Станіславу Федоровичу Артюху, Сергію Ігоревичу Архієреєву, Борису Івановичу Байрачному, Леоніду Михайловичу Бєсову, Анатолію Володимировичу Бойку, Едуарду Георгійовичу Братуті, Володимиру Володимировичу Дубічинському, Василю Григоровичу Дяченку, Віталію Валерійовичу Єпіфанову, Андрію Володимировичу Кіпенському, Володимиру Михайловичу Лабскіру, Андрію Олександровичу Мамалую, Юрію Володимировичу Міхліну, Ніні Іванівні Нагайцевій, Миколі Івановичу Погорєлову, Анатолію Георгійовичу Равлику, Олексію Миколайовичу Рассосі, Олександру Івановичу Рогачеву, Галині Дмитрівні Семченко, Тетяні Олексіївні Снігуровій, Валерію Петровичу Суботовичу, Володимиру Іллічу Тошинському, Інні Петрівні Хавіній, викладачам: Федору Володимировичу Абрамову, Ірині Сергіївні Білогур, Ганні Василівні Буряк, Ганні Яківні Дульфан, Борису Олексійовичу Єгорову, Ользі Володимирівні Кохановській, Михайлу Михайловичу Красикову, Андрію Олексійовичу Ларіну, Олені Миколаївні Лапузіній, Наталі Іванівні Літвінцевій, Ірині Дмитрівні Меншиковій, Тетяні Віталіївні Михайловій, Олександру Олексійовичу Можаєву, Юлії Андріївні Мох, Сергію Олександровичу Назаренку, Віктору Іллічу Ніжевському, Леоніду Степановичу Папазову, Ірині Сергіївні Полянській, Діані Валеріївні Райко, Олександру Тарасовичу Ходьку, Валентині Володимирівні Шевченко, Сергію Костянтиновичу Шелковому, Ніні Михайлівні Шуваєвій, Володимиру Даниловичу Юхимчуку, співробітникам НТУ «ХПІ»: Вікторії Володимирівні Аркатовій, Олені Юріївні Долі, Ірині Олександрівні Колісниковій, Ользі Михайлівні Костомасі, Вікторії Антонівні Мухачовій, Галині Вікторівні Павловій, Людмилі Георгіївні Ралітній, Інні Михайлівні Шептун, Олені Володимирівні Цюняк, родині доктора технічних наук, колишнього завідувача кафедри криогенної фізики О.Г. Подольського та багатьом іншим співробітникам НТУ «ХПІ».

З нагоди Всесвітнього дня книги і авторського права, що відзначається 23 квiтня, науково-технічна бібліотека запрошує політехніків долучитися до доброчинної справи поповнення бібліотечних фондів НТБ НТУ «ХПІ». Бажаючих подарувати нашій бібліотеці наукові та навчальні видання (у тому числі електронні версії на CD) з технічних, природничих, соціально-економічних, гуманітарних наук та художню літературу ласкаво просимо звертатись безпосередньо до відділу комплектування (Новий корпус НТБ, 1 поверх, к. 9), довідки за тел.: 707-60-17.

У холі нашої бібліотеки постійно діє поличка вільного обміну «Буккросинг», де кожен охочий може взяти вподобану книгу для читання та поділитися з іншими читачами своїм виданням.

Запрошуємо вас до нашої бібліотеки! Ми працюємо для вас!

Не втомлюйтеся робити добро! Щиро вдячні вам за участь!

 

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара Національний університет цивільного захисту України Народная украинская академия Харківський національний автомобільно-дорожній університет Національний фармацевтичний університет Національний гірничий університет