Перші роки 21 сторіччя відзначилися зростанням напруженості у соціальних структурах суспільства. Особливо це проявилося у державах пострадянського простору, які мають дуже низькі показники рівня життя і добробуту людей, і, як наслідок, високу захворюваність та смертність. Актуальність проблеми поліпшення здоров’я і працездатності населення України спонукала завідувачів декількох кафедр розпочати роботу по створенню Спілки фахівців з безпеки життєдіяльності, яку і було засновано у 2001 році при Раді ректорів Харківського вузівського центру.
На 1-й регіональній науково-методичній конференції „Безпека життєдіяльності” 27–28 листопада 2001 року було обрано Голову Спілки – завідувача кафедри „Охорона праці та навколишнього середовища” НТУ „ХПІ” В.В. Березуцького та його заступника – завідувача кафедри БЖД Національної академії міського господарства Б.М. Коржика, а технічним секретарем призначено інженера кафедри „Охорона праці та навколишнього середовища” НТУ „ХПІ” Н.О. Кононенко.
Згідно з рішенням конференції 2001 року наказом ректора НТУ „ХПІ” Л.Л. Товажнянського було створено інформаційний центр Спілки на базі кафедри „Охорона праці та навколишнього середовища” НТУ „ХПІ” і відкрита сторінка на сайті кафедри за адресою: www.safetyliving.narod.ru.
Перший захід, який організувала Спілка фахівців з безпеки життєдіяльності, відбувся 22–23 січня 2002 року – на базі ТЦ „Спецвузавтоматика” провели семінар „Комп’ютер: науковий прогрес, здоров’я користувачів”. У роботі семінару брали участь провідні фахівці Харкова з питань охорони здоров’я та використання комп’ютерів. Матеріали семінару увійшли до збірки доповідей.
Наступний захід – студентська конференція „Прикладна екологія” (18–19 квітня 2002 р.) в НТУ „ХПІ”, в якій взяли участь студенти та аспіранти багатьох вузів Харкова, а також Києва та Москви. Фінансування конференції здійснювалося Головним управлінням міського господарства Харкова за фінансової допомоги Державного комунального підприємства “Харківкомуночиствод”. За підсумками роботи конференції було видано тези доповідей.
Уже в перший рік роботи Спілка фахівців з безпеки життєдіяльності довела свою необхідність місту, регіону, державі, бо відкрилося „вікно” для спілкування, отримання інформації, обміну досвідом та іншого.
Друга регіональна науково-методична конференція „Безпека життєдіяльності” відбулася 27–28 листопада 2002 р. і проходила в Українському науково-дослідному інституті екологічних проблем за участі 84 фахівців з різних вузів, установ та організацій м. Харкова. Тези доповідей увійшли до надрукованої збірки.
26–27 травня 2003 р. Спілка фахівців з безпеки життєдіяльності разом з ІТЦ „Діагностика” провела науково-методичний семінар „Небезпечні об’єкти в Україні”, потреба в якому виникла у зв’язку зі вступом у дію закону України „Про об’єкти підвищеної небезпеки” та необхідністю проведення ідентифікації та декларування таких об’єктів. У роботі семінару взяли участь державні посадові особи.
У жовтні 2003 року кафедра „Охорона праці та навколишнього середовища” НТУ „ХПІ” за активної участі Спілки фахівців з безпеки життєдіяльності відзначила своє 40-річчя. З цього приводу провели міську науково-методичну конференцію „Техносфера та її безпека”, опублікували тези доповідей.
У листопаді 2003 року на базі Харківської державної академії залізничного транспорту фахівцями Головного навчально-методичного центру Держнаглядохоронпраці у відповідності з діючим „Положенням про навчання з питань охорони праці” проведено заняття з метою підвищення кваліфікації викладачів харківських вузів з дисципліни „Охорона праці”.
26–27 листопада 2003 року на базі Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем пройшла 3-я регіональна науково-методична конференція „Безпека життєдіяльності”. У роботі конференції взяли участь понад 90 фахівців, тези доповідей яких увійшли до надрукованої збірки.
23–24 червня 2004 р. Спілка фахівців з безпеки життєдіяльності взяла участь у проведенні Першого Міжнародного науково-практичного семінару керівників кафедр безпеки життєдіяльності „Вдосконалення наукових та нормативно-методичних засад функціонування освітнього напрямку „Безпека життя і діяльності людини”. Організаторами семінару виступили Харківський національний автомобільно-дорожній університет та Академія цивільного захисту України. Велику організаційну роботу виконав професор С.Є. Селіванов.
Спілка фахівців з безпеки життєдіяльності підтримала і допомогла в організації та проведенні 11–23 жовтня 2004 року перших у Харкові курсів підвищення кваліфікації викладачів дисципліни „Безпека життєдіяльності”, що відбулися у Міжгалузевому інституті підвищення кваліфікації кадрів з нових напрямків розвитку техніки і технології при НТУ „ХПІ”. Цим було розпочате функціювання постійно діючої системи підвищення кваліфікації викладачів БЖД у Північно-Східному регіоні. Сьогодні на цих курсах вже пройшли навчання 83 викладача харківських вузів. Зараз розглядається питання про організацію у Харкові курсів підвищення кваліфікації викладачів дисципліни „Охорона праці”.
24–25 листопада 2004 року на базі Харківського національного автомобільно-дорожнього університету відбулася 4-та регіональна науково-методична конференція „Безпека життєдіяльності”, в якій взяли участь 146 фахівців з різних вузів, установ та організацій Харкова, 8 учасників з Одеси, 7 – з Кривого Рогу, 3 – з Сум, 2 – з Києва, 2 – з міста Рівне, 1 – з Дніпропетровська.
Спектр діяльності Спілки протягом цих років розширювався, зростала чисельність, змінювалась географія членства. До участі у роботі конференції стали залучати студентів, для яких публікації тез доповідей, завдяки фінансовій підтримці фонду „Пожежна безпека” (м. Харків), здійснювалася безкоштовно.
Важливим етапом діяльності Спілки стало проведення 16–19 травня 2005 року кафедрою „Охорона праці та навколишнього середовища” НТУ „ХПІ” ІІ туру Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни „Безпека життєдіяльності”, в якій взяли участь 98 студентів із 32 вищих навчальних закладів 16 міст України. Ці цифри свідчать про той інтерес, який викликають в суспільстві найбільш важливі для людини питання безпеки життя і діяльності.
Щорічно проводяться конференції Спілки. П’ята ювілейна регіональна науково-методична конференція „Безпека життєдіяльності” відбулася 1–2 грудня 2005 р. на базі НТУ „ХПІ” і була присвячена 120-річчю нашого університету.
Сьогодні загальна чисельність Спілки фахівців з безпеки життєдіяльності становить 126 осіб. Спілка продовжує налагоджувати контакти з фахівцями напрямку „Безпека життєдіяльності” в інших країнах. Ми підтримуємо постійний зв’язок із організацією МАНЕБ в Росії і її президентом професором О.М. Русаком.
Одне із найважливіших завдань, яке ми ставимо перед собою, це відкриття спеціальності „Безпека життєдіяльності”, а також створення при НМК Міністерства освіти та науки України експертної групи, яка б оцінювала рівень безпеки різних програм і наукових розробок не тільки з точки зору їх екологічності, а і безпеки людини.