Науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут (НДПКІ) „Молнія” є одним із найяскравіших у сузір’ї інститутів-супутників Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут”. Він добре відомий не тільки в Україні, але й далеко за її межами, як найбільший науково-дослідний та випробувальний центр, що спеціалізується в галузі техніки і електрофізики високих напруг, техніки сильних електричних і магнітних полів, теорії та практики забезпечення вимог електромагнітної сумісності та стійкості об’єктів, що містять в своїй основі радіо- та електротехнічне обладнання. Особливе місце в роботі інституту займають питання, пов’язані з дослідженнями дії електромагнітних імпульсів природного та штучного походження. За своїм технічним оснащенням і практичними можливостями НДПКІ „Молнія” не має аналогів не тільки в СНД, але і в країнах Європи та Азії.
|
НДПКІ „Молнія” сьогодні - це всесвітньо відома школа в галузі техніки та електрофізики високих напруг, електромагнітної сумісності та стійкості технічних засобів, яка розпочала формуватись ще в 70-х роках минулого сторіччя. Сьогодні 5 співробітників інституту є докторами і 15 - кандидатами технічних наук.
У 80-ті роки на полігоні НДПКІ було випробувано більш як 3,5 тисячі об’єктів. Для випробувань стаціонарних об’єктів, насамперед ракетно-космічної техніки, були створені пересувні імітатори і вимірювальне обладнання, що багато років використовувалися у великомасштабних випробуваннях на космодромах Байконур і Плісецьк. Основними замовниками робіт у колишньому СРСР були найбільші науково-дослідні і науково-виробничі об’єднання. Зараз інститут виконує роботи в інтересах підприємств і організацій Національного космічного агентства України, Міністерства промислової політики України, Міністерства палива та енергетики України, Міністерства оборони України. Середній річний обсяг фінансування робіт, що виконує інститут, складає понад два мільйони гривень. З українських замовників можна виділити КБ „Південне”, КБ ім. Антонова, харківські підприємства „Хартрон”, „Арсенал”, ім. Малишева, ім. Шевченка, „Комунар” і ін.
Розвиток наукової діяльності інституту реалізується багатьма шляхами, включаючи міжнародні партнерські зв’язки. НДПКІ „Молнія” організував широке міжнародне наукове співробітництво з такими науковими установами, як Лос-Аламоська Національна лабораторія (США), Вища Ліонська інженерна школа (Франція), Університет ім. Отто фон Герікке (Магдебург, Німеччина), Китайська космічна корпорація науки і техніки (Пекін) та ін.
Високовольтними установками, розробленими інститутом, оснащені провідні науково-дослідні бази і випробувальні центри Росії (Москва, Сергіїв Посад, Санкт-Петербург, Арзамас-16 та ін.).
Згідно з Постановами Кабінету Міністрів України експериментальна база дослідно-випробувального полігону НДПКІ „Молнія” була включена до реєстру наукових об’єктів, що становлять Національне надбання України.
В 2000 році високовольтні установки, якими оснащена експериментальна база НДПКІ „Молнія” - об’єкт Національного надбання, наряду з установками 11 провідних центрів США, Германії, Франції, Росії та ін. увійшли до Міжнародного реєстру унікального світового випробувального обладнання (ІЕС 61000-4-32).
За результатами Академічного рейтингу популярності та якості „ЗОЛОТА ФОРТУНА” у 2002 році Науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут „Молнія” нагороджено Срібним дипломом та Стелою у номінації „Якість третього тисячоліття”.
Співробітники НДПКІ „Молнія”: директор інституту, доктор технічних наук, професор В.І. Кравченко, заступник директора з наукової роботи, кандидат технічних наук, старший науковий співробітник Г.-М. Коліушко, головний метролог Ю.С. Нємченко спільно з співробітниками авіаційного науково-технічного комплексу „Антонов” (Київ), Державного конструкторського бюро „Південне” (Дніпропетровськ) та Національного авіаційного університету (Київ) за розробку та впровадження в Україні сучасних науково-технічних основ захисту авіаційної та ракетної техніки від руйнівних дій та дестабілізуючих впливів електромагнітних факторів природнього та штучного походження з безпосереднім використанням об’єкту університету, що становить національне надбання, одержали Державну премію України у галузі науки і техніки за 2004 рік.
Запорукою успішного розвитку інституту є його висококваліфіковані фахівці, тісна навчально-науково-виробнича інтеграція з багатьма підрозділами університету, вміння гнучко спрямовувати напрямки діяльності інституту відповідно до сучасних вимог науки та промисловості України.