Євген Сокол, ректор НТУ «ХПІ», член-кореспондент НАНУ, д. т. н., професор
Дорогі друзі!
Звертаюся до вас, викладачів, студентів і співробітників університету, сьогодні, в переддень Нового року і Різдва Христового – теплих, людяних, світлих свят. Ми з вами проводжаємо 2021 рік, у якому були і перемоги, і сумні події. Сподіваюся все ж, що для кожного з вас він став роком реалізації задумів та мрій. Своєрідним рубежем, точкою відрахунку для подальшого руху вперед було 30-річчя Незалежності, яке ми відзначили разом з усією Україною. Велику гордість за свій університет, за його структурний підрозділ – Військовий інститут танкових військ – відчували ми 24 серпня, коли його курсанти гідно представляли НТУ «ХПІ», крокуючи у Києві на військовому параді, присвяченому цій знаменній події. Ми всі пишаємося цією сотнею найкращих військовослужбовців, у якій відмінники навчання, власники державних нагород за мужність і героїзм, проявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України.
У 2021-му нам вдалося чимало зробити в усіх напрямках діяльності. НТУ «Харківський політехнічний інститут» посів перші серед українських вузів місця в світових рейтингах, значно покращивши свої попередні показники. А за рейтингом QS World University Rankings 2021 наш Політех вже два роки поспіль визнано кращим технічним вищим навчальним закладом України.
Високий рівень знань, професійна підготовка, широкий спектр спеціальностей, що їх пропонує НТУ «ХПІ», є затребуваними в нашому суспільстві, традиційно наш університет входить до першої 5-ки українських вищих навчальних закладів за кількістю наданих бюджетних місць. Слід нагадати, що сьогодні Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» перейшов на нову – інститутську – структуру. Склад нашого вузу поповнився медичним інститутом, що відповідає світовим тенденціям об’єднання технічної та медичної освіти. У складі медичного інституту ХПІ 12 кафедр, вже отримано 6 ліцензій на післядипломну освіту – навчання в інтернатурі та підвищення кваліфікації за спеціальностями «Медицина», «Фармація, промислова фармація», «Технології медичної діагностики та лікування».
Професори й викладачі НТУ «ХПІ» наполегливо працюють над підвищенням якості навчання, рівня знань, підготовки наших випускників. У сучасній складній епідемічній ситуації ми відпрацювали й успішно апробували чітку систему онлайн навчання. В галузі освіти наш університет дав старт новим педагогічним технологіям – дуальній формі організації навчального процесу, проектному навчанню, створено Innovation Campus, у якому діє програма за принципово іншою парадигмою підготовки IT-фахівців. Освітній центр «Німецький технічний факультет» надає унікальну можливість інтеграції студентів в Європейський освітній простір через міжнародні програми «подвійних дипломів», кредитної академічної і наукової мобільності.
Сьогодні НТУ «ХПІ» співпрацює за прямими договорами із 211 освітніми закладами та компаніями із 39 країн світу, цього року укладено 14 нових договорів із закордонними вузами та організаціями. У 2021 році наш університет реалізовував 46 освітніх і наукових міжнародних проектів, 14 програм подвійних дипломів.
Університет надає великі можливості вченим, аспірантам і студентам вже зараз стати учасниками наукових досліджень, розробниками стартапів, досягнути їх впровадження в економіку. Комерціалізувати наукові розробки політехнікам дає змогу унікальна інноваційна структура, створена в НТУ «ХПІ». Стартап-центр «Spark», програма Chernovetskyi Investment Group (CIG) відбирають кращі стартапи наших молодих вчених на всіх етапах від розробки ідеї, планування до її комерціалізації. У ео Business incubators найкращі ментори світу навчають вмінню створювати стартапи, розвивати їх, впроваджувати.
Переможцем одного з попередніх сезонів програми Chernovetskyi Investment Group в НТУ «ХПІ» був проект Elomia, який цього року здобув перше місце серед сотні найкращих стартапів із 42-х країн світу в фіналі Всесвітніх університетських стартап змагань (University Startup World Cup–2021) у Шанхаї (Китай). Для створення цього унікального проекту – додатку зі штучним інтелектом для надання психологічної допомоги – вдало об’єдналися фахівці з ІТ технологій та психологи з кафедри «Педагогіка і психологія управління соціальними системами» ім. І. Зязюна.
Вчені нашого університету здійснюють дослідження на суму понад 60 млн. гривень. Цього року ними опубліковано понад 350 статей у наукометричній базі даних Scopus та більш як 150 у Web of Science. 77 політехніків стали переможцями Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт.
Спадкоємність усіх поколінь студентів і викладачів, розвиток кращих традицій, любов до нашого ХПІ, творчість залишаються незмінними в нашому університеті. Першість серед вузів міста завоював і цього року НТУ «ХПІ» на харківському міському фестивалі «Студентська весна»–2021, переможцями конкурсу цього фестивалю стали колективи Палацу студентів і окремі талановиті студенти. НТУ «ХПІ» постійно підтверджує свій статус лідера студентського спорту України. Рік, що минає, приніс нашим спортсменам нові успіхи, вони стали переможцями XVI літньої Універсіади України з легкої атлетики та плавання, вибороли 2-е загальнокомандне місце. Значно покращилася цього року матеріально-технічна база для розвитку масового спорту – продовжується благоустрій табору в Фігуровці, відкрита лижна база, збудовано новий стадіон.
Я радий привітати всіх політехніків із новим, 2022-м, роком і побажати нашому вузу процвітання, невпинного розвитку і нових великих здобутків на благо України і всього людства! Бажаю викладачам і в новому році отримувати задоволення плодами своєї праці, а студентам – зробити нові вагомі кроки до досягнення своєї мети, самореалізації, успішної кар’єри. І всім нам – здоров’я, добробуту, великого щастя!