О газете | Архив номеров | Архив статей | Поиск      

Пам’яті Олексія Яковича Лобойка


#17 от 30.11.2021

10 листопада на 84-му році пішов із життя професор Олексій Якович Лобойко – відомий вчений хімік-технолог. Випускник Харківського політехнічного за спеціальністю «Технологія неорганічних речовин і мінеральних добрив», він у 1970 році після навчання в аспірантурі достроково захистив кандидатську дисертацію, а в 1978-му – докторську. Працював асистентом, доцентом, професором, деканом факультету технології неорганічних речовин, а з 1986 по 2018 рр. завідував кафедрою хімічної технології неорганічних речовин, каталізу та екології.

Основним напрямом наукової діяльності професора О.Я. Лобойка було дослідження каталітичних і масообмінних процесів під тиском, отримання каталізаторів, поглиначів з метою розробки екологічно чистих ресурсо- та енергозберігаючих технологій в неорганічних виробництвах, а також створення на цій базі теоретичних основ хімічної технології. В Національному технічному університеті «Харківський політехнічний інститут» він очолював наукову школу «Каталітичні і масообмінні процеси в технологіях зв’язаного азоту, метанолу, каталізаторів і паливно-енергетичному комплексі».

Професор О.Я. Лобойко був співавтором 425 наукових праць, у тому числі 55 авторських свідоцтв і патентів, 10 монографій і 7 підручників. Особисто підготував 3 докторів і 27 кандидатів наук, у тому числі для В’єтнаму, Китаю, Йорданії, Судану і Болівії. Його монографії і підручники широко використовуються студентами і науково-технічними працівниками у підготовці висококваліфікованих спеціалістів.

Впродовж 15 років Олексій Якович працював головою Спеціалізованої вченої ради з захисту докторських і кандидатських дисертацій. З 1999 по 2015 роки – член секції хімії і хімічної технології Комітету з державних премій України в галузі науки і техніки, а також член Національної ради України в галузі науки і техніки. З 1992 року – академік, один із засновників і член президії Академії наук вищої школи України, в якій очолював Харківське регіональне відділення АН вищої школи України. Професор О.Я. Лобойко – лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки.

Олексій Якович Лобойко обирався депутатом Харківської міської ради 2-х скликань, був першим стипендіатом іменної стипендії імені М.М. Бекетова Харківської облдержадміністрації в області хімії. Творча і багатогранна діяльність професора О.Я. Лобойка була відзначена орденом «Знак пошани», медаллю «Ветеран праці» та іншими нагородами.

Світлу пам’ять про Олексія Яковича Лобойка збережуть його учні, колеги, друзі.

Ректорат НТУ «ХПІ», дирекція навчально-наукового інституту хімічних технологій та інженерії, колектив кафедри хімічної технології неорганічних речовин, каталізу та екології висловлюють щирі співчуття рідним та близьким покійного.

Разработка, поддержка и наполнение: лаборатория информационно-поисковых систем НТУ "ХПИ" © 2004 — 2021


Яндекс.Метрика

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара Національний університет цивільного захисту України Народная украинская академия Харківський національний автомобільно-дорожній університет Національний фармацевтичний університет Національний гірничий університет