Зі святом Незалежності України та Днем знань!
Євген Сокол, ректор НТУ «ХПІ», член-кореспондент Національної академії наук України, доктор технічних наук, професор.
Традиційне свято День знань цього року особливе, адже воно співпадає з визначною історичною датою – 30-річчям незалежної держави Україна. Упродовж сторіч мільйони українців боролися за здобуття незалежності, пройшли через зради, війни та голодомори. А здобувши таку омріяну свободу й державність, уже покоління наших сучасників відстоює свободу та європейський вибір, захищає суверенітет і територіальну цілісність Української держави. 30-річний шлях нашої молодої держави вміщує чимало подій, дат, досягнень у житті кожного українця, і, звичайно ж, у діяльності такого величезного колективу, яким є Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут». Університету довелося в часи, нелегкі для держави, для освіти в Україні, продовжувати справу наших попередників, зберігати все напрацьоване ними і забезпечувати майбуття славетного вузу. Сьогодні ми маємо право сказати, що керівництву вузу разом із усіма політехніками вдалося віднайти нові підходи до збереження потенціалу НТУ «ХПІ», реалізації його подальшого розвитку, до успішної діяльності в умовах, що склалися в державі, в її економіці.
Високий рівень знань, професійна підготовка, широкий спектр спеціальностей, що їх пропонує НТУ «ХПІ», є затребуваними в нашому суспільстві. Ми раді відзначити, що зберігається тенденція збільшення прийому на бюджетне навчання, традиційно наш університет входить до першої 5-ки українських вишів за кількістю таких місць. Цього року за бюджетом на денну форму навчання ми прийняли 1254 студенти, на контрактну – понад 800. Ми раді вітати сьогоднішніх першокурсників, які, сподіваюся, скоро остаточно переконаються в правильності свого вибору і полюблять Політех, як його любимо ми!
У сучасній складній епідемічній ситуації ми відпрацювали й успішно апробували чітку систему навчання, за якою лекції проводяться в дистанційному режимі, а всі інші форми учбового процесу – в очному. В галузі освіти наш університет дав старт новим педагогічним технологіям – дуальній формі організації навчального процесу, проектному навчанню, створено Innovation Campus, у якому діє унікальна програма за принципово іншою парадигмою підготовки IT-фахівців. Ми запрошуємо наших першокурсників також до навчання в Освітньому центрі «Німецький технічний факультет», який надає унікальну можливість інтеграції студентів в Європейський освітній простір через міжнародні програми «подвійних дипломів», кредитної академічної і наукової мобільності. В Центрі діє освітня програма «Німецькомовний інженер», яка передбачає поглиблене вивчення німецької мови студентами 1–4 курсів інженерних спеціальностей. Лектори – викладачі ХПІ, представники німецької служби академічних обмінів DAAD та австрійської служби обмінів (OeAD).
Дорогі студенти! Звертаю увагу всіх вас, у тому числі першокурсників, на великі можливості вже зараз стати учасниками наукових досліджень, розробниками стартапів, досягнути їх впровадження в економіку. В НТУ «ХПІ» створена унікальна інноваційна структура, яка дозволяє вченим, науковим співробітникам і студентам здійснювати комерціалізацію своїх наукових розробок. Стартап-центр «Spark», Chernovetskyi Investment Group (CIG) відбирають кращі стартапи наших молодих вчених. У ео Business incubators найкращі ментори світу навчають вмінню створювати стартапи, розвивати їх, впроваджувати. Це відбивається на конкретних результатах – у 2020/2021 навчальному році інноваційними структурами університету комерціалізовано наукові розробки на суму 30 млн. грн.
Вчені нашого університету здійснюють дослідження, фінансовані державним бюджетом, на суму понад 31 млн. гривень, за госпдоговорами – понад 27 млн. гривень. 11 мільйонів гривень виділили різні міжнародні фонди, зацікавлені результатами досліджень політехніків. За роки незалежності України науковці НТУ «ХПІ» отримали 21 Державну премію України в галузі науки і техніки, її лауреатами стали 46 вчених. Гідно представляють свій університет на державному рівні молоді вчені, які лише за один 2020 рік отримали 2 стипендії Кабінету Міністрів України, 2 стипендії Верховної Ради України для молодих вчених – докторів наук; 2 премії Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим у галузі фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок; 1 премію НАН України для студентів; 3 стипендії ХОДА обдарованим молодим науковцям («фізика, астрономія»; «технічні науки», «гуманітарні науки»). Шести викладачам та аспірантам НТУ «ХПІ» присудили Премії Верховної Ради України для молодих вчених.
Сьогодні науковці НТУ «ХПІ» активно співпрацюють за прямими договорами із 207 освітніми закладами та компаніями із 39 країн світу. НТУ «ХПІ» постійно зміцнює та розширює науково-технічні зв’язки з провідними закордонними вищими навчальними закладами. Так лише останнім часом підписана низка нових угод з освітніми компаніями та вишами Туреччини, Таджикистану, Мексики, Китаю, такими як Університет Чжецзян-Шурен (Китай), Автономний університет Нижньої Каліфорнії (Мексика), Аграрний університет імені Ш. Шотемура (Таджикистан) та Таджицький державний університет фінансів та економіки, чотирма університетами Туреччини. Лише за минулий навчальний рік в НТУ «ХПІ» реалізовувалося 50 міжнародних проектів, серед яких 44 освітніх і 6 наукових. Актуальні інженерні та інші спеціальності, за якими НТУ «ХПІ» дає сучасну освіту, приваблюють студентів із різних країн світу, прийом яких і цього року обіцяє бути численним.
Розширюють спектр спеціальностей і наші коледжі, відповідаючи на виклики часу. Так Харківський комп’ютерно-технологічний фаховий коледж НТУ «ХПІ» цього року отримав ліцензію на підготовку фахових молодших бакалаврів зі спеціальності «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка». Така техніка – це складова сучасного комп’ютеризованого світу. Стрімкий розвиток та впровадження інформаційних технологій, автоматизація виробництва потребують підготовки кваліфікованих фахівців із цифрової схемотехніки, технологій приладобудування та контролю якості, систем автоматизованого проектування, основ програмування вимірювальної техніки, систем управління базами даних в ІВС, інформаційно-вимірювальних комплексів.
Велику гордість за свій університет, за його структурний підрозділ – Військовий інститут танкових військ – відчували ми 24 серпня, коли його курсанти гідно представляли НТУ «ХПІ», крокуючи у Києві на військовому параді, присвяченому 30-й річниці Незалежності України. Ми всі пишаємося цією сотнею найкращих військовослужбовців, у якій відмінники навчання, власники державних нагород за мужність і героїзм, проявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України.
Уся багатогранна діяльність колективу політехніків забезпечує нашому університету провідні місця в численних вітчизняних і світових рейтингах. Другий рік поспіль утримує НТУ «ХПІ» титул кращого технічного університету України в рейтингу QS World University Rankings 2022. НТУ «ХПІ» увійшов до п’ятірки кращих українських вишів за даними міжнародного рейтингу Webometrics Ranking of World Universities, який оцінює показники активності університетів у Інтернеті. Всього було оцінено 31 тисячу вишів різних країн світу, з них – 315 українських. Цей перелік можна набагато продовжити.
Спадкоємність усіх поколінь студентів і викладачів, розвиток кращих традицій, любов до нашого ХПІ залишаються незмінними в нашому університеті. Всі згадані досягнення в різних галузях діяльності колективу НТУ «ХПІ» підпорядковані одній меті – підготовці висококваліфікованих спеціалістів. У житті кожної людини є особливі роки – роки юності, сподівань і захоплюючих планів. Це фундамент, на якому будується майбутнє особистості. Дбає Харківський політехнічний і про всебічний, духовний розвиток своїх вихованців. Культурним осередком загальноміського значення є Палац студентів НТУ «ХПІ»! Сьогодні там працюють близько 20 творчих колективів, у яких беруть участь понад тисячу студентів, де з ними працюють понад 30 професійних керівників. Камерний хор університету ім. Петросяна, школа спортивного танцю «Тріумф», танцювальний ансамбль «Україна», вокальний ансамбль «Сузір’я» та інші удостоєні звань «Народний художній колектив України». А ансамбль скрипалів «Експромт» та оркестр «Крещендо» є Народними аматорськими колективами профспілок. Кожен студент може реалізувати свої творчі здібності в будь-якому з цих колективів.
НТУ «ХПІ» постійно підтверджує свій статус лідера студентського спорту України, дав путівку до олімпійського та професійного спорту десяткам спортсменів. Щороку політехніки виборюють золоті, срібні і бронзові нагороди на національних, європейських і світових турнірах. Щойно спортсмени НТУ «ХПІ» стали переможцями XVI літньої Універсіади України з легкої атлетики та плавання. Якщо ви навіть не збираєтесь досягати світових рекордів, вам під силу розкрити свій потенціал – для цього в унікальному спортивному комплексі нашого університету проводяться численні змагання, традиційні турніри і спортивні свята, на яких кожен студент може проявити себе.
Все, чого ми досягли і що маємо ще звершити, робиться для майбутнього – нинішнього і прийдешніх поколінь студентів, яким належить покращувати життя в країні і всьому світі, гідно нести звання випускників Харківського політехнічного. Їм ми присвячуємо свою нелегку працю педагогів, віддаємо частку душі, передаємо любов до нашого університету.
І всі разом ми і надалі будемо зміцнювати і розвивати Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», плекати нетлінні цінності гуманізму й освіти, робити свій внесок у розвиток України.
Держава наша ще молода, і зміцнювати її, вирішувати складні питання державотворення належить наступним поколінням українців. На підготовку майбутніх висококваліфікованих фахівців, свідомих громадян, патріотів України спрямовані зусилля педагогів вищої школи. Ми прагнемо виховати молоде покоління конкурентоздатним, з активною життєвою позицією, готовим до професійної діяльності, яка б зміцнювала економіку України. Ми б хотіли розвинути у вас, дорогі друзі, високу духовність, гідні моральні орієнтири, прагнення до творчості і високих життєвих цінностей.
Хай же День знань стане вдалим стартом на шляху до досягнення названих цілей. Зі святом вас, студенти і викладачі, співробітники університету! З 30-річчям незалежної України, дорогі співвітчизники!