Як перетворити ідеї на гроші?

[Доцент Руслан Кривобок]
#8 от 27.08.2020

Як перетворити ідеї на гроші?

Співробітництво нашого університету з Першим венчурним інвестиційним Фондом Chernovetskyi Investment Group почалося ще два роки тому. Вперше у 2018–2019 навчальному році в НТУ «ХПІ» була реалізована освітня стипендіальна програма CIG R&D Lab інвестиційної компанії Chernovetskyi Investment Group (куратор програми – заступник завідувача науково-дослідної частини Р. В. Кривобок). Представники компанії ознайомилися з науковими розробками університету і підписали з ним Меморандум про співпрацю. Переможцями 1-го етапу освітньо-стипендіальної програми Chernovetskyi Investment Group CIG R&D LAB від НТУ «ХПІ» стали 2 стартап-проекти – «Інноваційний проект: розробка технології виробництва люмінесцентної тротуарної плитки» і «Реконструкція та модернізація теплоенергетичного сектора Харкова». Команди-розробники отримали від CIG інвестиції для подальшого розвитку проектів. Перша команда – 400 тис. грн., а друга – 100 тис. грн.

У другому сезоні освітньо-стипендіальної програми CIG R&D Lab 2019–2020 н. р. у фінал вийшли 6 проектів: «Компресійно-детонаційна технологія нанесення зносостійких, захисних, декоративних покриттів на метали, кераміку та бетонні вироби»; програма для поліпшення ментального здоров’я «MentalBot»; «Дослідження пожежонебезпеки лісових територій на основі використання капсульних і згорнутих нейронних мереж»; прилад для визначення аритмії «ICardy»; додаток для візуалізації розміщення меблів в інтер’єрах з впровадженням технологій доповненої реальності; технологія соусів спеціального призначення. За підсумками презентацій проектів, журі визначило два найкращих стартапа: чат-бот психолог зі штучним інтелектом «Elomia» і «Space Ceramic» – технологія виробництва елітної лицьової цегли і керамічної черепиці з декоративним металевим покриттям. Кожна з команд-переможниць отримає від CIG інвестиції в розмірі 250 тис. гривень на подальший розвиток своїх стартапів.

Автори стартапу «Space Ceramic» – студенти навчально-наукового інституту енергетики, електроніки та електромеханіки Олександр Педасюк, Микола Довбиш, а також їхній технічний консультант, зав. кафедри загальної електротехніки ХПІ Костянтин Коритченко. Вони розробили технологію виробництва елітної лицьової цегли та керамічної черепиці з декоративним металевим покриттям. Такий варіант класичних будматеріалів дозволить використовувати їх у будівництві та для створення інтер’єрів у стилі хай-тек. Технологія забезпечує високу продуктивність в покритті алюмінієм, міддю та іншими металами поверхонь та низьку вартість продукту, що виробляється, порівнюючи з аналогами. Тому для її реалізації команда зосередилися на пошуку товарів, які спрямовані на ринок масового виробництва. «ХПІ об’єднує різні технологічні напрями, включаючи потужні школи кераміки і матеріалознавства, які й наштовхнули нас на ідею про застосування розробленого методу напилення для покриття керамічних виробів. Успішному розвитку стартапу сприяло залучення висококваліфікованих технічних фахівців, економістів і маркетологів ХПІ. Тепер наша команда розрослася до 12 осіб», – розповів Костянтин Володимирович Коритченко.

Чат-бот зі штучним інтелектом «Elomia» спрямований на підтримку людей, які потребують психологічної допомоги. Автори стартапу студенти Тарас Погребняк і Михайло Маркевич (факультет комп’ютерних наук і програмної інженерії), керівник – зав. кафедри педагогіки і психології управління соціальними системами ім. академіка І. А. Зазюна професор О.Г. Романовський, а також медичний консультант – кандидат психологічних наук, доцент цієї ж кафедри Анастасія Книш.

«Elomia» був створений для того, щоб надавати допомогу людям, які стали заручниками життєвих обставин. Унікальність проекту в тому, що він є механізованою системою, яка не оцінює людські вчинки, що дозволяє більшою мірою розкритися боту. Це так само дає серйозний шанс на вирішення проблемної ситуації», – зазначає один з авторів стартапу Тарас Погребняк. При створенні «Elomia» кожен виконував свою частину: Тарас займався розробкою бота, Михайло проводив експертну роботу з науки про дані, Анастасія була медичним консультантом. На даний момент у команді проекту понад 15 осіб.

Розвиток проекту «Elomia» команда бачить як наступний етап у сфері психологічних консультацій, які здійснюються у віртуальній реальності. «Людина надіває окуляри віртуальної реальності та бачить свого віртуального психолога, який може мати будь-яку зовнішність. При цьому у VR можна візуалізувати різні образи і змінювати простір навколо себе. Клацнув пальцями, ти у лісі, ще раз – на пляжі! Додаємо сюди Neuralink, і програма отримує можливість читати твої думки», – говорять автори стартапу.

У вересні планується дати старт третьому сезону освітньо-стипендіальної програми CIG R&D Lab 2020/2021. Запрошуємо всіх бажаючих взяти у ньому участь!

Доцент Руслан Кривобок.

На цьому знімку – учасники другого сезону освітньо-стипендіальної програми CIG R&D Lab 2019/2020 н. р. У фіналі конкурсу брали участь 6 проектів, різнопланових, актуальних та цікавих, але переможцями компетентне журі визнало два стартапи. Про підсумки цьогорічного конкурсу читайте на 2 стор. випуску.

 

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара Національний університет цивільного захисту України Народная украинская академия Харківський національний автомобільно-дорожній університет Національний фармацевтичний університет Національний гірничий університет