Тиждень фінансової грамотності

#18-19 от 27.11.2014

5 листопада в Управлінні національного банку України (НБУ) в Харківській області відбулася лекція для студентів кафедри менеджменту зовнішньоекономічної діяльності та фінансів БФ факультету НТУ «ХПІ». Цей захід був присвячений Всеукраїнському тижню фінансової грамотності, який проводять за європейською традицією банки, державні установи, навчальні заклади та громадські організації. Вже впродовж багатьох років НБУ пропонує громадським організаціям, професійним асоціаціям, банківським та фінансовим установам, комерційним компаніям, центральним та місцевим органам влади взяти участь у Всеукраїнському тижні фінансової грамотності та Всесвітньому дні заощаджень в Україні.

Студенти-політехніки разом з викладачами кафедри менеджменту зовнішньоекономічної діяльності та фінансів Наталією Віталіївною Гуріненко та Олександром Олександровичем Носирєвим ознайомилися зі структурою Нацбанку та відвідали музейну експозицію управління. Його провідні фахівці розповіли їм про платіжні системи та кіберзлочинність. Такі зустрічі допомагають студентам підвищити свою фінансову грамотність та набути практичні навички для подальшої роботи. Майбутні фінансисти вчаться вести сімейний бюджет, заощаджувати та інвестувати, знайомляться з основними принципами фінансового обліку, отримують правдиву інформацію про основні фінансові продукти, за допомогою яких можна реалізувати свої плани.

Перед студентами виступив заступник начальника управління, начальник центру інформатизації Сергій Володимирович Толкачов (на знімку), який зазначив, що саме нинішні студенти найближчим часом стануть найважливішим споживачем фінансових послуг, формуватимуть економічне «обличчя» країни. Він розповів про історію святкування Всесвітнього дня заощаджень, яка розпочалася в італійському місті Мілан. 27–31 жовтня 1924 року представники ощадних банків з 29 країн зібралися тут на свій перший Міжнародний конгрес ощадних банків (1st International Savings Bank Congress). Один із його учасників – італійський професор Равізза – запропонував щороку відзначати 31 жовтня «Міжнародний день заощаджень». За задумом організаторів, цей день має бути присвячено економії у широкому розумінні цього слова – від заощадження грошей до дбайливого ставлення до часу, речей, природних ресурсів тощо, а його метою проголосили стимулювання ідеї заощадження коштів та планування витрат. Автори ідеї пропонували, щоб у цей день усі банки були відкриті, і населення мало змогу переводити заощадження на свої рахунки. У 1989 році Міжнародний день заощаджень офіційно визнаний директивою ООН. Всесвітній день заощаджень відзначався цього року в Україні 31 жовтня, а Всеукраїнський тиждень фінансової грамотності проходив з 3 по 9 листопада цього року.

Начальник відділу економічної роботи та грошово-кредитних відносин Наталія Володимирівна Тимофєєва розповіла студентам про основні функції Національного банку України та його підрозділів. Завідувач сектору експлуатації та резервування національної системи масових електронних платежів відділу інформаційних технологій центру інформатизації Галина Анатоліївна Краснобрижа виступила із цікавою доповіддю та презентацією, присвяченою проблемам і перспективам розвитку системи дистанційного банківського обслуговування в Україні. Вона відзначила, що у нашій державі спостерігається тенденція до збільшення кількості населення, яке використовує банківські Інтернет-технології. Галина Анатоліївна зазначила такі проблеми розвитку системи дистанційного банківського обслуговування в Україні, як менталітет населення, наявність шахрайських схем у цій сфері, ризикованість розрахункових операцій, недосконалість законодавчих актів. Крім того, було окреслено низку заходів для організації системи дистанційного обслуговування фінансовими установами та підвищення довіри клієнтів до даного виду банківських продуктів.

Начальник відділу персоналу Надія Миколаївна Леуш провела цікаву екскурсію музейною експозицією Управління, розповіла про становлення та розвиток банківської системи в Україні.

Після закінчення виступів, студенти запевнили, що відтепер будуть правильно розпоряджатися своїми коштами за участю банків та систем дистанційного обслуговування, підтвердили необхідність і важливість фінансової грамотності у повсякденному житті. З огляду на надзвичайно великий інтерес студентів було укладено домовленість щодо проведення подібних партнерських зустрічей і в майбутньому.

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара Національний університет цивільного захисту України Народная украинская академия Харківський національний автомобільно-дорожній університет Національний фармацевтичний університет Національний гірничий університет