Ректор НТУ «ХПІ» професор Л. Л. Товажнянський, доктор технічних наук, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, Почесний громадянин Харкова.
У наш швидкоплинний час буває нелегко зупинитися, оглянути пройдене, зробити висновки… Чудовою можливістю для цього є переддень Нового року, який ми сприймаємо, як своєрідний рубіж, точку відрахунку для подальшого руху вперед.
Чим же збагатив нас рік, що минає? НТУ «ХПІ» є постійним лідером багатьох вітчизняних і міжнародних рейтингів, не став винятком і 2013-й. Цього року найважливішою для нас подією в цій галузі стали результати QS World University Ranking – провідного світового рейтингу вузів, який складає британська компанія Quacquarelli Symonds. 4 українських вузи включені до списку 800 кращих університетів світу. Це Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, НТУУ «КПІ», Донецький національний університет і Національний технічний університет «ХПІ». За оцінкою роботодавців наш університет увійшов цього року до Топ-10 лідерів вищої освіти України та до трійки кращих вузів, що готують фахівців з інженерно-технічних спеціальностей. Ці важливі показники – оцінка багатьох досягнень університету, забезпечених копіткою працею всього колективу.
У 2013-му НТУ «ХПІ» підготував і випустив 1744 спеціалістів, 763 магістрів. Університет подбав про їх працевлаштування – ми розподіляємо 96 відсотків випускників. Сподіваємося, що ці молоді люди будуть гідно представляти наш вуз всюди, де б не працювали. Університет продовжує шлях входження до Болонського процесу, цього року ми вже видаємо додатки до диплому європейського зразка, «подвійні» дипломи про освіту, отриману в НТУ «ХПІ» та в одному з західних університетів. 2515 студентів прийняв наш університет цього року на всі факультети, в тому числі й на нові спеціальності «Охорона праці» і «Товарознавство». Незабаром нова приймальна кампанія, будуть відкриті наступного року і нові спеціальності.
Я вітаю 67 нових кандидатів та 9 докторів наук, які успішно захистили в 2013-му дисертації за результатами актуальних наукових досліджень! Ці викладачі й науковці працюють за такими пріоритетними науковими напрямами університету, як математичне моделювання, методи комп’ютерної математики; механіка деформованого твердого тіла; нанофізика і нанотехнології; керамічні, композиційні, монокристалічні і плівкові матеріали різного функціонального призначення; одержання, перетворення, використання та утилізація теплової енергії; електромеханічне перетворення та передача енергії та ін.
У 2013 році вчені університету працювали над виконанням 70 фундаментальних і прикладних держбюджетних робіт з пріоритетних напрямків науки і техніки, 219 госпдоговірних НДР, загальний обсяг фінансування яких складає понад 26 млн. грн., у тому числі бюджетне фінансування – 16,3 млн. грн.
Університет виконує дослідження й розробки на замовлення провідних вітчизняних і зарубіжних підприємств. Як приклад, можна згадати успішні розробки в галузі нанотехнологій, такою є спільна з КБ «Южмаш» робота зі створення композитів для ракетно-космічної техніки (кафедра фізики металів і напівпровідників, завідувач професор А.Т. Пугачов) і т. ін.
На експериментальній базі науково-дослідного комплексу з вивчення газодинамічних та теплофізичних процесів у турбомашинах, яка має статус національного надбання держави, науковці кафедри турбінобудування (завідувач професор А.В. Бойко) ведуть на замовлення ВАТ «Турбоатом» роботи з оптимізації геометричних параметрів проточної частини потужних парових турбін. Результати дозволяють отримати ефективність таких турбін на рівні, що нерідко перевищує показники світового рівня.
Кафедрою систем і процесів управління (завідувач професор Д.В. Бреславський) для підприємств Росії та України ведуться розробки методик розрахунку чутливих елементів навігаційних систем.
Розробку програмного забезпечення «Алгоритм часткового машинного навчання» для корпорації Samsung Electronics виконали науковці кафедри комп’ютерної математики і математичного моделювання (завідувач кафедри професор Л.М. Любчик).
Кафедра матеріалознавства (завідувач професор О.В. Соболь) спільно з Московським державним технологічним університетом «СТАНКИН» і ННЦ «Харківський фізико-технічний інститут» проводить розробку інноваційних технологій осадження надтвердих наноструктурних композиційних покриттів та іонно-плазмових наноструктурованих багатошарових надтвердих покриттів з температурою нанесення понад 120оС.
Естафету розвитку наукових досліджень, якими завжди пишався ХПІ – родоначальник багатьох важливіших напрямків вітчизняної науки, упевнено підхоплюють молоді вчені. Нещодавно ми вітали доцента кафедри систем та процесів управління, к. ф.-м. н. Станіслава Ольшанського – нового лауреата Премії Кабінету Міністрів за особливі досягнення молоді в розбудові України у номінації «За наукові досягнення». Премія Президента України для молодих вчених цього року присуджена доцентам кафедри автоматики та управління в технічних системах Андрію Зуєву та Дмитру Гапону за розробку програмно-апаратного забезпечення тренажерних комплексів бронетанкової техніки. На здобуття премії НАН України висунуті роботи молодих вчених Д. Котова і М. Шульги з кафедри радіоелектроніки, М. Майби, Д. Андрощука, Ю. Гапон з кафедри фізичної хімії.
Видатних успіхів досягають у наукових дослідженнях і наші студенти, вже три роки поспіль НТУ «ХПІ» тримає першість серед технічних вузів за результатами Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт. Цього року його переможцями стали 64 політехніки – це найвище досягнення НТУ «ХПІ», починаючи з 1999 року.
Як і щороку, порадували нас учасники ІІ туру Всеукраїнської студентської олімпіади. Її призерами стали 33 політехніки, 6 із них вибороли перше місце, 14 – друге, 13 – третє.
У міжнародній діяльності НТУ «ХПІ» продовжує втримувати лідерство в справі реалізації проектів «Темпус» в Україні. За 20 років діяльності «Темпусу» викладачі й студенти нашого університету разом із іноземними партнерами досягли значних успіхів, втіливши 26 таких проектів у сфері освіти. Зростає популярність НТУ «ХПІ» серед іноземних вступників, у 2013 році в нас навчається 2200 студентів із зарубіжних країн, тоді як, наприклад, у 2008-му їх було 1235. Крім високого рівня знань, що їх надає університет, ми забезпечуємо студентам-іноземцям хороші умови проживання в гуртожитку, обладнаному за сучасними стандартами.
Долаючи економічні негаразди, керівництво університету постійно дбає про підтримання й розвиток матеріально-технічної бази університету. Цього року вже відкрита для користувачів нова будівля науково-технічної бібліотеки, до спорудження якої доклав багато сил увесь колектив університету! Сьогодні до послуг читачів фонди наукової літератури, видання іноземними мовами, сучасні читальні зали з доступом до ресурсів бібліотеки та Інтернету. Впроваджена технологія WI-FI дозволяє використовувати власні мобільні пристрої. Завдяки активній співпраці НТБ НТУ «ХПІ» з бібліотеками вищих навчальних закладів Харкова відвідувачі мають можливість безкоштовно користуватися послугами, фондами та інформаційними ресурсами цих бібліотек, отримавши «Єдину читацьку картку». Доступ до численних наукових інформаційних та повнотекстових ресурсів асоціацій та корпорацій, до яких входить бібліотека НТУ «ХПІ» (ресурси понад 700 бібліотек України, Росії, Бєларусі та ін.), дозволяє задовольнити навіть найвибагливіші запити користувачів. Ми маємо бібліотеку, гідну сучасного університету європейського рівня.
Протягом останніх трьох років співробітники університету розробляли комплексну програму енергозберігаючої реабілітації інфраструктури будівель і споруд, дослідницьких центрів і лабораторій, у т. ч. нової спеціалізованої лабораторії енергозбереження, забезпечення їх сучасним обладнанням. У вересні цього року ми успішно представили ці розробки експертам місії Європейського інвестиційного банку, які відвідали НТУ «ХПІ» в рамках програми з фінансування в 2014–2018 рр. інноваційних енергозберігаючих проектів у системі вищої освіти України. Передбачувана сума інвестування у втілення нашої програми має скласти 35 млн. євро.
Великим святом у 2013 році став фестиваль, присвячений 50-річному ювілею нашого Палацу студентів. Незабутні враження подарували нам виступи всіх 22 творчих колективів (4 з них мають звання Народного), у яких творчо працюють понад 900 студентів НТУ «ХПІ». Тисячі студентів, викладачів, випускників зустрічалися на ювілейних звітних концертах, вечорах – це була справжня феєрія мистецтва, дружби, творчості. Ми святкували разом – покоління, яке в 60-х піднімало споруду з руїн, і молодь, що нині розвиває свої таланти, відпочиває в нашому Палаці студентів.
З новими перемогами, рекордами, нагородами вітаю спортсменів університету. Недавнє свято – відкриття 64 спартакіади НТУ «ХПІ» – підвело підсумки спортивного року. Чемпіоном Всесвітньої Універсіади став студент факультету інформатики і управління Руслан Перестюк, здобувши золоту медаль в естафеті 4х100. Всього лише за минулий рік спортсмени НТУ «ХПІ» завоювали 81 золоту, 52 срібні, 49 бронзових медалей. На 27 Всесвітній Універсіаді в складі команди України боролися 11 студентів НТУ «ХПІ». Друге місце вибороли наші спортсмени в змаганнях 11 літньої Універсіади України, поступившися першістю лише Львівській політехніці. Продовжують радувати своїх уболівальників і наші баскетболісти: команда «Авантаж-Політехнік» – на другому місці в чемпіонаті України серед команд вищої ліги, на першому – в українській студентській лізі та на четвертому – в міжнародній студентській. Наші бадмінтоністи – переможці 11 Універсіади України, чемпіони України в командних змаганнях, переможці і призери міжнародних турнірів.
Перелік досягнень і приємних подій 2013-го можна продовжити, адже кожен його день був наповнений великими й малими звершеннями кожного з нас. І кожен візьме з собою в майбутнє найкраще з того, що сталося в минулому році, який ми проводжаємо з подякою та надією.
У переддень свята бажаю всім політехнікам успіхів у навчанні, наукових дослідженнях, нових спортивних досягнень. Бажаю викладачам, студентам, співробітникам оптимізму, радості і віри, добробуту й щастя!
В пору цю, коли падає сніг
І морози чимдуж припікають,
Знов на землю спішить Новий рік –
З ним сердечно усіх вас вітаєм.
І нехай поздоровлень потік
У серцях ваших лунко роздасться,
І хай вам наступаючий рік
Принесе лише радість та щастя.
І бажаємо кожній сім’ї
Процвітання та щедрої долі,
Щоб любові й добра ручаї
Не всихали у душах ніколи.
Зичим сонця та світлих надій,
Миру й втіхи на кожному кроці,
Також здійснення планів і мрій
У прийдешньому Новому році!