Комплекс дипломів − реальний проект для конструкторського бюро

[Л. Товажнянський, М. Дмитриченко]
#17 от 25.09.2013

Онлайн-захист дипломних проектів

Постійна турбота про підвищення якості знань студентів, прагнення забезпечити їх найновішими результатами інноваційних наукових досліджень, застосування сучасних навчальних технологій – ці складові підготовки фахівців є загальними для університетів-партнерів НТУ «ХПІ» в цілому та кафедри «Двигуни внутрішнього згоряння» (ДВЗ) зокрема.

Така співпраця приносить і спільні здобутки. У 2004 році разом із вченими й викладачами Харківського національного автомобільно-дорожного університету (ХНАДУ) ми створили комплекс підручників у семи томах, авторський колектив якого у 2008 році отримав Державну премію України в галузі науки і техніки. Сьогодні разом із Східноукраїнським національним університетом імені В.Даля виконуємо на замовлення нашого міністерства комплексну фундаментальну НДР із визначення шляхів нейтралізації відпрацьованих газів двигунів внутрішнього згоряння.

Давні творчі зв’язки маємо із Національним транспортним університетом (м. Київ).

В залі засідань ДЕК Національного транспортного університету

Одним із яскравих прикладів нашого співробітництва став онлайн-захист комплексних випускних магістерських наукових проектів. Цей захист завершував дворічну спільну роботу.

А розпочалася вона у 2011 році, коли до завідувача кафедри ДВЗ НТУ «ХПІ» професора А. Марченка та завідувача кафедри «Двигуни та теплотехніка» НТУ професора Ю. Гутаревича звернувся Генеральний конструктор ДП «Харківське конструкторське бюро з двигунобудування» С. Альохін із пропозицією щодо проведення пошукових наукових досліджень магістрів за напрямами зменшення шкідливих викидів із відпрацьованими газами ДВЗ та визначення напружено-деформованого стану деталей ДВЗ при його форсуванні. При цьому, безумовно, враховувалося те, що підготовка магістрів передбачає забезпечення освітньо-кваліфікаційного рівня, за якого фахівець з повною вищою освітою володіє спеціальними вміннями й знаннями, достатніми для виконання професійних завдань і робіт інноваційного характеру. Тож за рішенням кафедр до участі в дослідженнях на замовлення ХКБД були залучені магістранти НТУ «ХПІ» Сергій Бакланов, Олександр Холуб (наукові керівники професори В. Пильов та І. Парсаданов) і магістранти НТУ (м. Київ) Андрій Березюк, Юрій Свистун (наукові керівники професори Ю. Гутаревич та А. Лісовал).

Магістр НТУ ХПІ Олександр Холуб готується до доповіді ДЕК

У наших університетах триває планомірна робота із впровадження сучасних освітніх технологій. Факторами їх використання є висока активність, майстерність викладачів і зацікавленість студентів. Комплексний підхід до надання сучасної освіти, забезпечення її належної якості досягаються, в тому числі, поєднанням наукового та навчального процесів. А студенти набувають досвіду, професійних умінь, які стануть важливими в їх подальшій роботі.

У даному випадку в теми для дипломних проектів студентів кількох вузів визначила реальна заявка на дослідження і розробки від конструкторського бюро, які вони здійснювали спільно. Розуміючи, що їх робота має практичну користь, магістранти виявили особливий інтерес до виконання проектів.

Важливим моментом виконання випускних магістерських НДР стала їх комплексність. За обома напрямами досліджень магістерські проекти доповнювали один одного: магістри НТУ «ХПІ» зосередилися на конструкції і характеристиках робочого процесу ДВЗ, а магістри НТУ – на проблемах, пов’язаних із експлуатацією ДВЗ на транспортних засобах. При цьому передбачався взаємний обмін отриманими результатами для практичного використання у конкретному проекті. Тому у процесі роботи над своїми проектами магістри активно спілкувалися в онлайновому режимі, обговорювали шляхи й методи досліджень, обмінювалися презентаціями. У них також була можливість безпосередньої зустрічі та обговорення спільних частин проекту, що позитивно вплинуло на результат. Так студенти з НТУ «ХПІ» взяли участь у науковій конференції науковців та професорсько-викладацького складу в Національному транспортному університеті (м. Київ), де представили результати своїх наукових досліджень, а також були учасниками Міжнародної конференції microCAD.

Ідея надавати молодим спеціалістам можливість ще в студентські роки працювати над реальними проектами виникла вже давно. Однак сьогодні, завдяки розвиткові інформаційних технологій і комунікаційного середовища, стала можливою її успішна реалізація. Працювали студенти над проектами протягом навчання в магістратурі. За цей час їх дослідження були представлені на конференції та на Всеукраїнському конкурсі наукових робіт з природничих, технічних і гуманітарних наук, де студент С. Бакланов став переможцем, а О. Холуб посів друге місце. У Всеукраїнському науково-технічному журналі «Двигуни внутрішнього згоряння» були опубліковані 2 статті за авторством студентів, була також подана заявка на патент.

І от он-лайн захист – підсумок тривалої і плідної роботи. Підтримати своїх товаришів на відео-конференцію прийшли навіть молоді спеціалісти, що раніше закінчили університет, але вчилися разом із сьогоднішніми дипломниками.

Проректор НТУ «ХПІ», д. т. н., профессор А. П. Марченко відзначив особливість цієї події: «Зазвичай виконанням випускного дипломного проекту опікується науковий керівник дипломника. При виконанні ж цих проектів студенти різних вузів співпрацювали між собою, створивши прообраз справжнього конструкторського бюро й розвиваючи не лише дослідницькі навички, а й комунікативні, а також набуваючи важливого вміння працювати в команді».

Під час захисту дипломних робіт у режимі відеоконференції представники комісій одразу кількох вузів змогли побачити як проекти, так і виступи магістрантів, задати їм запитання та оцінити загальний рівень їх підготовки. У цілому на цьому захисті були присутні понад 100 чоловік, серед яких були як провідні фахівці в галузі технічних наук, так і вчені, які займаються освітніми технологіями, вивчають і розробляють інноваційні педагогічні підходи до розвитку дослідницької діяльності та творчих навичок студентів.

Ми, як партнери у цій новій справі, належно оцінюємо вклад обох сторін у проведення заходу, його технічну організацію, а також вдячні Міністерству освіти й науки України, особисто Міністрові Д.В. Табачнику за підтримку. Вітаємо і наших випускників-магістрів, що продемонстрували високий професійний рівень робіт, фундаментальні знання, теоретичну й практичну підготовку. І, головне, вони навчилися працювати в команді! Їх роботи були підготовлені методично грамотно, за що також дякуємо їх науковим керівникам. Замовник – ХКБД – готовий прийняти результати комплексної роботи магістрів до розгляду.

Засідання Державних екзаменаційних комісій в НТУ «ХПІ»

Ми впевнені, що зв’язки між університетами будуть поширюватися, а в проведенні комплексних магістерських наукових робіт, масштабних досліджень будуть брати участь і інші кафедри університетів.

Наприкінці вересня на XVIII Міжнародному конгресі двигунобудівників разом з колегами з МВТУ ім. Баумана – завідувачем кафедри ДВЗ, д. т. н., професором М. А. Іващенком та д. т. н., професором М. Д. Чановим обговорили результати такої співпраці двох вузів, а також підняли питання про виконання проекту студентами кафедр трьох університетів – НТУ «ХПІ», Національного транспортного університету (Київ) та Московського вищого технічного університету ім. Баумана. Така співпраця надасть і міжнародний статус проектам, і дозволить розширити контакти для студентів, і оцінити якість підготовки магістрів різних вузів.

Сьогодні важливішою проблемою системи освіти в Україні є підвищення ефективності освітніх технологій. Завдання вузу – не лише надати студентам інформацію, а й зацікавити їх у самостійному її здобуванні та проведенні досліджень. Цього можна досягнути шляхом залучення їх до виконання реальних проектів і розробок.

Ми переконані, що колективна форма навчання студентів різних вищих навчальних закладів, з різними напрямками підготовки надає нового імпульсу розвитку їх творчих здібностей, набуття навичок співпраці в творчому колективі для вирішення спільного завдання. За рахунок колективної співпраці студентів підвищується професійна, психологічна та соціальна адаптація випускників обох навчальних закладів до умов сучасного виробництва.

Таким чином формується науково-технічний світогляд майбутніх спеціалістів. Все це забезпечує студентам можливість орієнтуватися в системі відносин, які склалися в одній із ефективних галузей країни, вирішувати задачі практичної діяльності відповідно до необхідного рівня компетентності в професійному середовищі.

Міжрегіональний та міжвузівський захист дипломних науково-дослідних робіт, виконаних за реальними проектами виробників, – важливіший етап інтеграції освіти, науки та бізнесу.

Л. Товажнянський, ректор Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України, д. т. н., професор;

М. Дмитриченко, ректор Національного транспортного університету, Заслужений діяч науки і техніки України, Лауреат Державної премії України, д. т. н., професор

 

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара Національний університет цивільного захисту України Народная украинская академия Харківський національний автомобільно-дорожній університет Національний фармацевтичний університет Національний гірничий університет