|
Колектив Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» гаряче вітає з ювілеєм ректора, професора Леоніда Леонідовича Товажнянського! Своє 80-річчя він зустрічає знаною і поважаною в суспільстві людиною. Адже Леонід Леонідович – один із тих людей, які присвятили свій талант і саме життя вітчизняній вищій освіті, завдяки яким наша вища школа сьогодні інтегрується в світовий освітній простір і успішно конкурує зі всесвітньо відомими університетами якістю підготовки фахівців. Доктор технічних наук, професор, Заслужений працівник вищої школи Української РСР, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, Заслужений діяч науки і техніки України, Почесний академік Академії педагогічних наук України – це далеко не всі його почесні титули й звання. Ім’я професора Л. Л. Товажнянського постійно входить до високих рейтингів, які проводять громадськість і засоби масової інформації. Його особа відома у найширших колах не лише освітян – ректора НТУ «ХПІ» знають, поважають і люблять вчені, політики, творча інтелігенція і, звичайно ж, десятки тисяч фахівців у різних галузях людської діяльності – випускників ХПІ. Такий авторитет він заслужив своїм талантом, десятиріччями плідної праці, натхненним служінням Освіті.
Разом із ювілеєм Леонід Леонідович відзначає 55-річчя трудової діяльності, а з нашим університетом його пов’язують уже майже 60 років життя і праці. Ювіляр присвятив Харківському політехнічному все життя – тут отримав вищу освіту, тут розвинувся його талант вченого, організатора науки, керівника, лідера. Прийшовши до нашого вузу студентом, він подолав нелегкий шлях становлення особистості, здобув величезний авторитет, довір’я колективу і по праву очолив університет, який уже понад десятиліття крокує під його проводом і досягнув безперечних успіхів.
|
Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» сьогодні – це не просто назва закладу освіти. Це величезне, навіть неосяжне поняття, це цілий світ, за приналежність до якого сотні тисяч людей – випускників, педагогів, учених і сучасних студентів – завдячують долі. Диплом ХПІ в усі часи означав міцну підготовку, а його володар був і є високим професіоналом. Рейтинги ХХІ століття віддають НТУ «ХПІ» призові місця, праця політехніків отримує високу оцінку держави і суспільства.
За цими здобутками – невтомна праця ректора, його організаційна діяльність, вміння відповідати на вимоги часу, здатність бачити на багато кроків уперед, працювати на перспективу. Протягом 44 років Леонід Леонідович Товажнянський займає керівні посади в Університеті – був проректором 30 років та 14 років працює ректором. За цей час університет розвивається як багатопрофільний освітянський центр, де на 24 факультетах, 95 кафедрах, за більш як 100 спеціальностями навчається понад 20 тисяч студентів. До складу університету входять: Харківський комп’ютерно-технологічний та Полтавський політехнічний коледжі, Гвардійський факультет військової підготовки, військовий коледж сержантського складу, науково-дослідні інститути «Молнія» та «Іоносфера», наукова лабораторія «Турбінобудування», три останніх визнані об’єктами Національного надбання України. Як видатний організатор науки, ректор вносить значний вклад у розбудову цих установ та розвиток наукових досліджень. Експериментальні установки НДІ «Молнія», які не мають аналогів у Європі, увійшли до Міжнародного реєстру випробувального обладнання, є базовими для виконання досліджень зі створення зразків сучасного озброєння, а також захисту військової техніки та атомних електростанцій від електромагнітної зброї. В інституті «Іоносфера» розвиваються дослідження з проблем управління параметрами окремих ділянок космічного простору, створення іоносферної моделі для використання загоризонтної радіолокації.
І колеги, і тисячі випускників ХПІ, крім освіти високого рівня, отримали в нашому вузі дуже багато від спілкування з Леонідом Леонідовичем Товажнянським – яскравою, творчою, мудрою особистістю. І ветерани Політеху, і молодше покоління його педагогів та науковців відзначають, що з приходом Л. Л. Товажнянського на посаду ректора в університеті відроджено самий його дух, який уособлює його великий попередник і вчитель – ректор Михайло Федорович Семко. Наш ректор послідовно втілює в життя закладені ним принципи демократії, колегіальності, довіри до молоді, підтримки всякого роду ініціативи.
Професор Л. Л. Товажнянський належить до числа фундаторів та подвижників розвитку національної науки, він усіляко підтримує діяльність близько 40 наукових шкіл НТУ «ХПІ» та є ініціатором тісної співпраці університету з багатьма проектними, науково-освітніми та виробничими колективами. За роки його керівництва НТУ «ХПІ» збільшив загальний об’єм фінансування у 8,5 разів, сьогодні він перевищує 25 млн. гривень. За свої наукові розробки науковці університету протягом останніх 8 років отримали 12 Державних премій України в галузі науки і техніки. В університеті щорічно захищають близько 20 докторських та понад 50 кандидатських дисертацій.
Професор, доктор технічних наук, Заслужений діяч науки і техніки України Леонід Леонідович Товажнянський відомий як засновник наукової школи з процесів тепло- та масообміну, що вносить великий вклад у вирішення світової проблеми енергозбереження. Він свого часу очолив створення та впровадження у виробництво унікальної конструкції пластинчастого теплообмінника для колон синтезу аміаку, розробку автоматизованої системи проектування теплообмінних апаратів на заводі «Павлоградхіммаш». Ці дослідження науковий колектив на чолі з професором Л. Л. Товажнянським проводить спільно зі вченими Великої Британії, Бельгії, Франції, Угорщини, що є значним внеском у здобуток вчених України для розвитку світової науки. На базі досліджень наукової школи створено більш як 3500 теплопунктів, які встановлені на промислових підприємствах і в житлово-комунальних організаціях.
Фундаментальні наукові роботи професора Л. Л. Товажнянського стали основою при вирішенні глобальної наукової та важливої промислової проблеми в Україні – «Розробка теоретичних основ технології й обладнання виробництва кальцинованої соди і реалізація концепції будівництва Кримського содового заводу на основі комплексної переробки сировини Сивашу». За цю роботу він із колективом співавторів здобув звання лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки.
Леоніду Леонідовичу належить близько 500 наукових праць, серед яких понад 30 монографій та підручників, він підготував 6 докторів та 18 кандидатів наук.
Як видатний організатор вищої школи, професор Л. Л. Товажнянський зробив значний внесок у справу входження вітчизняної освітньої системи в Болонський процес, а НТУ «ХПІ» є одним з лідерів цього руху серед вузів України. Завдяки піклуванню ректора в університеті створено 7 нових факультетів, 18 кафедр та 33 спеціальності. НТУ «ХПІ» прийнято до 4 міжнародних організацій, триває співпраця з 97 вищими навчальними закладами й фірмами з різних країн, виконується 35 міжнародних проектів, в університеті навчається понад 2000 іноземних студентів.
Значний внесок зробив Л. Л. Товажнянський у побудову інформаційного суспільства. У 1997 році університет було визначено базовою установою Північно-Східного регіонального вузла науково-освітньої комп’ютерної мережі України URAN.
|
В історію Харківського політехнічного увійде величезний вклад Л. Л. Товажнянського у збагачення й зміцнення матеріально-технічної бази університету, його особиста участь у будівництві 3 навчальних корпусів, Палацу спорту, двох гуртожитків, спортивної бази в Алушті, видавничого центру.
Окремою сторінкою життя НТУ «ХПІ» є будівництво фундаментальної бібліотеки. Леонід Леонідович втілив мрію – свою і багатьох поколінь політехніків – про сучасну бібліотеку, гідну університету світового рівня. Намір збудувати цей храм знань він включив до своєї програми як майбутнього ректора і досягнув здійснення цього величного задуму, попри всі фінансові й організаційні труднощі.
Творча й новаторська атмосфера, яка панує в університеті, відрізняє наш вуз серед багатьох технічних навчальних закладів. Ентузіазмом і постійною увагою ректора Л. Л. Товажнянського відроджено Палац студентів, за що йому вдячні тисячі студентів і викладачів. Видатні спортивні успіхи політехніків, їх світові, європейські і вітчизняні рекорди були б неможливими без величезного вкладу ректора в розвиток спорту та його бази в НТУ «ХПІ».
Прекрасний стратег, ректор Л. Л. Товажнянський наділений неординарними організаторськими здібностями, як дійсний лідер, він здатен підкоряти колективи дуже різних людей – викладачів, учених, студентів, будівельників – своїм ідеям, своїй волі. Вражаюча працездатність, могутня творча енергетика не дозволяють Леоніду Леонідовичу зупинятися на досягнутому.
Наш ректор займає активну позицію в суспільному житті України, є членом виконкому Харківської міської ради, багато зробив для утвердження гідного іміджу Харкова у підготовці та проведенні Євро–2012. За особливий вклад у розвиток міста йому присвоєно звання «Почесний громадянин Харкова», Леонід Леонідович відноситься до числа тих людей, якими пишаються харків’яни.
Поряд із цією багатогранною діяльністю найголовнішим у житті нашого дорогого ювіляра є його самовіддане служіння рідному Університетові. Всі, хто працює разом із ним, мають можливість переймати унікальний досвід творення, досвід і методи роботи з людьми – студентами й викладачами, вчитися у нього толерантності, інтелігентності та високої відповідальності.
Дорогий наш ректоре! В цей особливий для Вас день колектив НТУ «ХПІ» гаряче вітає Вас із ювілеєм! Бажаємо Вам доброго здоров’я, невичерпної енергії, щастя, нових творчих успіхів у праці, на довгі роки зберегти ті високі людські і професійні якості, які здобули Вам любов і повагу колег!
Нехай ще довгі-довгі роки супроводжують Вас творче натхнення, великі мета і завдання, які Ви ставите перед собою в житті!
Прийміть щирі побажання міцного здоров’я, довгих років життя, миру, злагоди, нових творчих здобутків!