«Кожна людина народжується для якогось діла» – писав у свій час видатний американський письменник Ернест Хемінгуей. Але ті, хто досягнув вершин, мабуть, скажуть, що тільки народитися замало, бо ключем до будь-яких перемог є суто наполеглива праця.
Цю цілком істинну гіпотезу підтвердив аспірант кафедри двигунів внутрішнього згоряння Сергій Кравченко. Взявши участь у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт із природничих, технічних і гуманітарних наук в галузі «Суднобудування та водний транспорт», хлопець, несподівано для себе, зміг вибороти першість.
Нагадаємо, що конкурс проводиться з метою пошуку обдарованої студентської молоді та активізації науково-дослідної роботи у вищих навчальних закладах. За кожним з провідних вузів закріплюється окрема галузь науки. «Всеукраїнський оргкомітет конкурсу призначив НТУ «ХПІ» базовим закладом зі спеціальності «Двигуни та енергетичні установки», – зазначає доцент кафедри двигунів внутрішнього згоряння Олександр Олександрович Осетров. – З багатьох вузів України до нас відправляють наукові роботи, які ми перевіряємо і визначаємо претендентів на перемогу. Результати їх досліджень розглядаються на підсумковій науково-практичній конференції і галузева комісія оголошує імена кращих робіт».
Студенти НТУ «ХПІ» беруть активну участь у цьому конкурсі, а кількість учасників та переможців зростає з кожним роком. До того ж наш університет посідає І місце серед провідних технічних вузів України за кількістю переможців ІІ туру Всеукраїнського конкурсу за останні 3 роки.
Тож у 2012 році для участі у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт у базові вищі навчальні заклади було направлено 128 робіт харківських політехніків. Цей рік виявився особливо вдалим для авторів 47 робіт, які стали переможцями конкурсу, з них дипломами І ступеня нагороджено 15 авторів, серед яких майорить і прізвище Сергія Кравченка.
За рішенням галузевої комісії на чолі з головуючим – проректором Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова – В. С. Блінцовим, робота «Суднова енергетична установка, що працює на синтетичному газовому паливі» виявилася найкращою. Так, виступивши на підсумковій конференції, що відбулася в Миколаєві, автор наукового проекту посів І місце та отримав Диплом І ступеня.
«Я, звісно, не очікував, що все так вийде, – говорить Сергій. – Розраховував максимум на 3-є місце. І ви знаєте, коли оголосили спочатку третє місце, не назвавши мого прізвища, я засмутився. Подумав, що не займу жодного призового. А тут – перше! Говорили, навіть, що певною мірою робота тягне на дисертацію. Загалом, вона була присвячена розробці енергетичної установки, що працює на синтез-газі, який є альтернативним джерелом, а в якості двигуна-прототипу використано двигун 11ГД100М. Головним завданням даної роботи є розробка математичної моделі робочого процесу двигуна. До того ж, розроблялася установка з отримання синтез-газу з вугілля, оцінювався вплив складу синтез-газу на ефективні та індикаторні показники цього двигуна».
«Звичайно, було важко працювати над цією темою, – продовжує Сергій, – але мій науковий керівник доцент кафедри ДВЗ О. О. Осетров дуже серйозно допомагав та багато в чому виправляв мої неточності у роботі». Та, у свою чергу, Олександр Олександрович зазначив, що дуже задоволений науковою співпрацею із Сергієм: «З ним дуже приємно працювати. Він і працелюбний, і творчий… Ми взяли його викладачем-стажистом, бо кафедра бачить у ньому величезний потенціал».
Нагадаємо, що в минулому році Сергій Кравченко також брав участь у Всеукраїнській конференції, де посів 3-є місце. Тоді, під керівництвом доцента О. О. Осетрова, він проявив себе в іншій галузі науки: «Авіаційна та ракетно-космічна техніка» («Вибір раціонального закону керування кутом випередження запалювання в водневому двигуні»).
Сергій твердо вирішив займатися наукою, адже вступив до аспірантури на заочну форму навчання. Тож побажаємо йому, долаючи усі труднощі на своєму шляху, досягти високих результатів у будь-яких починаннях та наукових проектах. Так тримати!