Зустріч, про яку йдеться в цій інформації, не була випадковою подією ні для гостей з НТУ “ХПІ”, ні для господарів на ДП “Завод “Електротяжмаш”. Наш університет і це підприємство пов’язані десятиріччями тісної співпраці, результатами якої були і підготовка не одного покоління фахівців, і конструкторські розробки, і впровадження нових технологій, і захист дисертацій.
|
На знімку: за столом конференції директор ДП „Завод „Електротяжмаш” О.А. Калашников, ректор НТУ „ХПІ” Л.Л. Товажнянський, проректор В.О. Кравець. Фото В.Русиновського. | |
Продовжити дію договору про співробітництво – такою була мета проведення 24 грудня 2004 року науково-практичної конференції, учасниками якої були вчені НТУ “ХПІ” та провідні спеціалісти “Електротяжмашу”. Ініціатива її проведення безпосередньо на заводі, який зараз переживає не найкращі часи (нестача кваліфікованих кадрів, нових технологій, через що підприємство має великі труднощі з виконанням замовлень), належить ректорові нашого університету Л.Л. Товажнянському.
Він очолив делегацію, до якої увійшли завідувачі кафедр, відомі вчені в різних галузях. З ними на заводі також побували начальник НДЧ університету, д. т. н. Г.В. Лісачук та проректор з наукової роботи Запорізького національного технічного університету Ю.М. Внуков.
Директор “Електротяжмашу” О.А. Калашников, його заступник з питань науки В.В. Кузьмін розповіли політехнікам про проблеми заводу, який тільки-но починає виходити з кризи, що спіткала багато підприємств на пострадянському просторі. У безпосередньому спілкуванні вчені й спеціалісти-виробничники з’ясовували, які з проблем є найневідкладнішими, такими, що потребують сучасних технічних рішень.
Завідувач кафедри “Автоматизовані електромеханічні системи” професор В.Б. Клєпіков запропонував разом здійснити розробку нової сучасної системи тягового електроприводу з застосуванням фаззі-логіки, яка зможе вирішити проблеми буксування, енергозаощадження. Спеціалісти кафедри АЕМС можуть також навчити заводчан новим комп’ютерним технологіям моделювання, конструювання, аналізу і синтезу електромеханічних систем, передати розроблені кафедрою унікальні комп’ютерні програми. Нові розробки кафедри з частотнорегульованих, енергозаощаджувальних електроприводів могли б стати в пригоді електротяжмашівцям у галузі вирбництва побутової техніки, деревообробних верстатів, пральних машин, освоєння випуску обладнання для харчової промисловості. А ще професор В.Б. Клєпіков, як президент Асоціації інженерів-електриків України, висловив думку про необхідність залучення вчених з інших регіонів до створення систем діагностування, прогнозування та попередження аварій.
Про 50-річну історію співпраці кафедри “Різання матеріалів та металоріжучі інструменти” з заводом “Електротяжмаш” нагадав завідувач цієї кафедри, професор А.І. Грабченко. Півстоліття тому вчені ХПІ разом з заводчанами вперше застосували тут заточування різців керамічним ріжучим інструментом, а 40 років тому впровадили вже алмазне заточування. Нові можливості для прискорення створення нових виробів, застосування сучасних технологій відкриваються у зв’язку з використанням Rapid Prototiping – установки, що реалізує ідеологію новітніх генеративних технологій. З її допомогою можливе здійснення багатьох сучасних технічних рішень, які чекають на заводі свого вирішення.
Допомогу виробничникам у дослідженні динамічних навантажень, у застосуванні комп’ютерних технологій у технічному проектуванні запропонував професор Г.І. Львов – завідувач кафедри “Динаміка і міцність машин”. Професор В.І. Мілих, завідувач кафедри “Електричні машини”, говорив про можливості впровадження методик комп’ютерного розрахунку електромагнітних полів машин, нових приладів їх діагностики. Кафедра “Електричні апарати” (завідувач – професор В.С. Лупіков) пропонує допомогу у створенні електричних апаратів з новим терміном служби, з економією коштовних металів. Активна співпраця з електротяжмашівцями вчених кафедри “Ливарне виробництво”, як відзначив її завідувач доцент О.В. Акімов, вже суттєво сприяє підвищенню якості заготовок.
Сучасне підприємство гостро потребує і сучасних управлінських технологій. Проректор НТУ “ХПІ”, завідувач кафедри “Системи інформації”, професор В.О. Кравець запропонував поділитися багатим досвідом створення інформаційних систем забезпечення діяльності нашого вузу, який може бути корисним при створенні аналогічної системи управління підприємством.
Учасники конференції, а ними були, крім названих директора та його заступника, також головний інженер В.І. Вовк, завідувач науково-технічного відділу В.І. Сбітнєв, головні конструктори В.О. Іванов та О.П. Грубой, головний металург В.Ф. Мартиненко та інші провідні спеціалісти заводу, з увагою сприйняли пропозиції політехніків. Довіра заводчан до НТУ “ХПІ” грунтується немалою мірою ще й на тому, що майже 50 відсотків спеціалістів підприємства – випускники нашого університету, які багаторічною працею довели високий рівень своєї підготовки.
Конференція на “Електротяжмаші” відбулася наприкінці минулого року, зараз спеціалісти заводу обмірковують пропозиції колег з НТУ “ХПІ”, разом з політехніками їх конкретизують у новому договорі про співпрацю і обов’язково втілять у життя. Запорукою цьому – традиції такого співробітництва, які активно підтримує і насичує сучасним змістом наш університет.