Талант вченого, педагога присвятив рідному ХПІ

#2-3 от 13.02.2012

Коли згадують про таке поняття, як «Золотий фонд» НТУ «ХПІ», то кожен «корінний» політехнік розуміє, що йдеться про справжніх патріотів університету, перш за все тих його вихованців, які присвятили рідному вузу свій талант і роки наполегливої праці. Їх багато – представників не одного покоління випускників, а в подальшому – викладачів, професорів, керівників, тих, для кого престиж і розвиток рідного університету є справою всього життя. Сьогодні мова про ювіляра – проректора університету, доктора технічних наук, професора Євгена Івановича Сокола. 14 лютого він відзначає своє 60-річчя.

Отримавши диплом з відзнакою по закінченню ХПІ за спеціальністю «Промислова електроніка», він у 1975 р. став асистентом однойменної кафедри, розпочав самостійну наукову діяльність. Саме тоді проявилися такі якості молодого дослідника, як новаторство, вміння бачити перспективу. Далі – роки наполегливої праці, захист кандидатської дисертації, педагогічна та наукова діяльність, створення нового для того часу наукового напрямку із застосування мікропроцесорної техніки для керування пристроями силової електроніки.

З 1986 року Є. І. Сокол очолює кафедру промислової електроніки. Він був ініціатором відкриття на кафедрі нової спеціальності «Фізична та біомедична електроніка», яка сьогодні органічно поєднується з науковими розробками відповідного напрямку. Плідну наукову та педагогічну діяльність поєднує з відповідальною адміністративною роботою. Пройшов шлях від заступника декана заочного факультету до проректора з науково-педагогічної роботи. Проректором професор Є. І. Сокол став 2000 року – в час нелегких випробувань для всієї вищої школи України. Саме тоді стало зрозуміло – вітчизняна система освіти мусить адаптуватися до умов світового і європейського освітнього простору. Творчо і кваліфіковано працює Євген Іванович на цьому відповідальному напрямку, впроваджуючи вимоги Болонського процесу, учасником якого НТУ «ХПІ» став у 2005 р. Величезна робота під його керівництвом виконується з адаптації Правил прийому в НТУ «ХПІ» до системи незалежного тестування. Щоденну практику узагальнює професор Є. І. Сокол у численних методичних розробках, якими користуються організатори навчального процесу та викладачі не лише нашого університету. На здобуття Державної премії України у галузі освіти в 2011 році висунута «Розробка, впровадження та науково-методичний супровід системи ступеневої інженерної освіти в умовах трансформації економіки України», одним із авторів якої є професор Є. І. Сокол.

Сьогодні доктор технічних наук, професор Євген Іванович Сокол є відомим фахівцем у галузі електротехніки, який збагатив науку в теорії і практиці створення напівпровідникових систем перетворення параметрів електричної енергії різного функціонального призначення. Найбільш вагомим науковим внеском професора Є. І. Сокола є розробка єдиних підходів до синтезу алгоритмів прямого прогнозного мікропроцесорного керування різними типами пристроїв перетворювальної техніки.

Протягом більш як 25 років він керує виконанням госпдоговірних та держбюджетних робіт. Результати його наукових досягнень знайшли впровадження на багатьох підприємствах, таких як НВО «ХЕМЗ» та НВП «ЕОС» (м. Харків), Талліннський електротехнічний завод, прискорювально-накопичувальний комплекс у м. Протвіно (Росія), Куп’янський ливарний завод, завод «Ленінська кузня» (м. Київ), ВАТ «АТ НДІ радіотехнічних вимірювань» (м. Харків) та ін. Зараз він керує науково-дослідницькою розробкою фотоенергетичної установки на основі багатоперехідних кремнієвих сонячних елементів з вертикальними діодними комірками, яка виконується згідно з Постановою Кабінету Міністрів України, а також є науковим консультантом проекту «Сколково» (Росія).

За розробки та впровадження напівпровідникових перетворювачів електроенергії з мікропроцесорними системами керування Є. І. Сокол отримав премію ім. С. О. Лебедєва НАН України (2002 р.), став переможцем конкурсу Наукової ради з комплексних проблем енергетики НАН України «Високий потенціал» (2004 р.), лауреатом Всеукраїнського конкурсу «Лідер паливно-енергетичного комплексу» (2005 р.).

Професор Є. І. Сокол є фундатором однієї з наукових шкіл університету, яка займається розробкою та впровадженням пристроїв силової електроніки і мікропроцесорних систем керування. Йому належать понад 220 наукових праць, серед яких 3 наукових монографії, 5 підручників та навчальних посібників, 26 авторських свідоцтв та патентів на винаходи. Під керівництвом Є. І. Сокола захищено дві докторські та десять кандидатських дисертацій. Свій науковий досвід він плідно використовує при підготовці фахівців з промислової електроніки для України та зарубіжних країн.

Євген Іванович Сокол є засновником та співголовою оргкомітету Міжнародної науково-технічної конференції «Силова електроніка та енергоефективність», яку НТУ «ХПІ» проводить щорічно з 1993 року, а також членом багатьох програмних та організаційних комітетів науково-технічних національних і міжнародних конференцій та семінарів. Він є головою та членом спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських та докторських дисертацій, відповідальним редактором та членом редакційних колегій декількох наукових видань.

Одностайно підтримала Вчена рада НТУ «ХПІ» висунення кандидатури професора, доктора технічних наук Є. І. Сокола в член-кореспонденти Національної академії наук України, громадськість університету бажає йому успіху в цій справі. Свій ювілей Євген Іванович зустрічає вагомими особистими досягненнями, здобутками колективу керованої ним кафедри, великим внеском у розвиток університету, за що користується заслуженою повагою у широких колах освітньої і наукової громадськості.

Ректорат, колектив кафедри промислової та біомедичної електроніки щиро вітають Євгена Івановича з ювілеєм, бажають йому щастя, міцного здоров’я, нових творчих досягнень та благополуччя!

 

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара Національний університет цивільного захисту України Народная украинская академия Харківський національний автомобільно-дорожній університет Національний фармацевтичний університет Національний гірничий університет