…Может собственных Платонов
И быстрых разумом Невтонов
Российская земля рождать
Михайло Ломоносов – 300 років генію
|
19 листопада виповнилось 300 років від дня народження Михайла Васильовича Ломоносова – першого російського академіка, засновника Московського університету, поета, художника, історика, просвітника. Коло його наукових інтересів охоплювало астрономію, фізику, хімію та ін. Його молекулярно-кінетична теорія тепла передбачила сучасне уявлення про будову матерії.
Світова наукова спільнота відзначала цей ювілей низкою заходів, які відбулися в Росії, Україні, Молдові, Німеччині. Наприклад, у місті Марбург відкрили кімнату-музей, а у двох московських школах – пам’ятники М. В. Ломоносову. Програма святкування включала різноманітні конкурси, вікторини та конференції.
Круглий стіл, присвячений творчій спадщині М. В. Ломоносова, відбувся у Києві в рамках проведення VI Форуму творчої та наукової інтелігенції країн СНД (21–22 жовтня). Серед учасників були міністри культури країн СНД, ректори вузів, відомі вчені й молоді науковці.
– Я вкотре переконався, що співпраця представників науки і культури в стратегічному партнерстві з колегами з інших країн, – говорить учасник форуму, лауреат премії Кабінету Міністрів України Дмитро Євгенович Самойленко, науковий співробітник кафедри ДВЗ, – приносила і буде надалі приносити плідні результати.
У нашому університеті 17 листопада відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Спадщина М. В. Ломоносова – історія і сучасність», ініціатором проведення якої була кафедра біотехнології та аналітичної хімії на чолі з професором М. Ф. Клещовим. Привітали учасників конференції Генеральний консул Російської Федерації у Харківській області В. І. Філіпп, ректор НТУ «ХПІ» професор Л. Л. Товажнянський, проректор професор О. Г. Романовський.
|
Тут прозвучали цікаві доповіді, автори яких розкривали багатогранні таланти Михайла Ломоносова. Про його погляди на фізику і сучасність розповіла доцент кафедри загальної та експериментальної фізики Г. Я. Дульфан, а доцент кафедри політичної історії Л. П. Савченко зробив доповідь «М. В. Ломоносов та історична наука». «Нащадки М. В. Ломоносова та ім’я його» – про це була доповідь професора кафедри біотехнології і аналітичної хімії В. В. Россіхіна. Кафедра біотехнології та аналітичної хімії представила також захоплююче слайд-шоу про життя Михайла Ломоносова. Бібліотека з нагоди конференції підготувала виставку книжок М. В. Ломоносова.
Викладачі кафедри біотехнології та аналітичної хімії провели також «круглий стіл» у бібліотеці ім. Короленка, присвячений М. В. Ломоносову.