На початку ХХІ століття особливої актуальності для справи реформування системи вітчизняної освіти набуває досвід ознайомлення студентів з навичками дослідницької роботи. Одним із шляхів опанування молоддю вмінь вести самостійний пошук потрібної інформації та її використання є її участь у студентських наукових конференціях.
Організація науково-дослідницької роботи студентів Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» вже традиційно є одним з важливих напрямків діяльності кафедри політичної історії (завідувач – професор В.І. Ніколаєнко). Навесні ця робота відзначалася особливою динамічністю в зв’язку з необхідністю одночасної підготовки студентського активу до участі у Міжнародній науково-теоретичній конференції студентів та аспірантів «Україна і світ: гуманітарно-технічна еліта і соціальний прогрес» (21–22 квітня, НТУ «ХПІ») та ХІІІ Міжнародній студентській науково-практичній конференції «Україна: історія, культура, пам’ять» (21–22 квітня, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут»).
Викладачі кафедри політичної історії продемонстрували, що цілком здатні вести роботу на два «фронти». Зокрема, секція «Актуальні проблеми історії України», як одна з найчисельніших, взяла активну участь у підготовці пленарного засідання конференції «Україна і світ: гуманітарно-технічна еліта і соціальний прогрес». Вона прийняла солідну делегацію гостей – 14 доповідачів з Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого, Військового коледжу підготовки сержантського складу НТУ «ХПІ», Белгородського державного університету (Росія), Національної металургійної академії України (Дніпропетровськ), Київського національного університету культури і мистецтв та НТУУ «КПІ».
Слід відзначити, що співпраця викладачів кафедри політичної історії НТУ «ХПІ» і кафедри історії НТУУ «КПІ» (завідувач – професор С.О. Костильова) триває вже не перший рік і передбачає обмін науковими делегаціями. Цього року, наприклад, до столиці вирушила група, яку очолив автор цих рядків. До її складу увійшли студенти Ольга Дрозд, Анна Метельська, Марія Ніколаєнко (факультет економічної інформатики та менеджменту), Дмитро Беркутов (факультет інформатики та управління), Олег Мішин (факультет комп’ютерних та інформаційних технологій). Ґрунтовна підготовка, яка була проведена їх науковими керівниками – доцентами Л.П. Савченком і В.В. Кабачеком – дозволила харківським студентам-політехнікам гідно презентувати свій вуз. Доповіді харків’ян охопили широке коло питань, пов’язаних з визначними датами сьогодення – 125-річчям Харківського політехнічного інституту та 65-річчям Перемоги у Великій Вітчизняній війні.
Нам приємно, що кропітка робота викладачів та студентів, як у Києві так і у Харкові, була високо оцінена оргкомітетами конференцій – нам були вручені грамоти і дипломи. Проте ми впевнені, що основні досягнення політехніків у царині вивчення вітчизняної історії ще попереду.