Понад 10 років Національний технічний університет «ХПІ», виконуючи урядове завдання, успішно займається інтеграцією військової освіти та класичної, університетської. Вперше в історії Збройних Сил України та вищої школи у складі НТУ «ХПІ» з’явився Гвардійський танковий інститут, а згодом, після реформування інституту, – Гвардійський ордена Червоної Зірки факультет військової підготовки імені Верховної Ради України. Ректорат на чолі з ректором, професором Л. Л. Товажнянським доклали безліч зусиль до організації навчання курсантів, для якого ефективно використовуються матеріально-технічна, навчальна, спортивна бази НТУ «ХПІ», в учбовому процесі активну участь беруть провідні викладачі, професори університету. Курсанти військового факультету є обов’язковими учасниками всіх масових заходів університету, а політехніки, в свою чергу, прикрашають свята військових колег виступами колективів Палацу студентів. Кафедра військової підготовки НТУ «ХПІ», яка працює зараз у складі військового факультету, також отримала значні додаткові можливості для успішної підготовки офіцерів запасу. На виконання Державної програми розвитку Збройних Сил України в нашому університеті створено також Військовий коледж сержантського складу, де готують молодших спеціалістів для української армії.
І ректор Л. Л. Товажнянський, і проректор Г. І. Гринь, і навчальний відділ університету на чолі з В. Я. Бортніковим багато зробили для забезпечення ліцензування й акредитації названих військових структур, розробки навчальних програм і їх реалізації.
Неодноразові перевірки Міністерством оборони, командуванням Сухопутних військ продемонстрували переваги такої підготовки військових фахівців – і професійної, і фізичної, і гуманітарної. Міністерство оборони України не раз виголошувало подяку керівництву НТУ «ХПІ», а в жовтні 2009 року нагородило проректора, професора Г. І. Гриня медаллю «За сприяння Збройним Силам України».
Захисниками не народжуються, захисниками стають!
До 17-ої річниці створення Збройних Сил України
6 грудня – День Збройних Сил України, невеличкою складовою яких є Гвардійський ордена Червоної Зірки факультет військової підготовки імені Верховної Ради України НТУ «ХПІ». Колектив факультету (начальник – полковник, к. т. н. О. В. Серпухов), який нещодавно відсвяткував своє 65-річчя, заслужено пишається своєю історією і досягненнями у справі підготовки офіцерських кадрів. Цей шлях відмічений високими державними та відомчими відзнаками. Багато випускників військового навчального закладу в умовах професійної конкуренції і військового кар’єризму, у кращому значенні цих понять, стали видатними військовими та державними діячами, успішно командують великими армійськими структурами, є достойним прикладом для багатьох офіцерів у службі та житті.
Усі випускники після завершення навчання на факультеті призначаються на командні та інженерні посади у військах. У цьому році майже втричі збільшено набір курсантів-танкістів, що свідчить про перспективність цього роду військ (це переконлива відповідь тим, хто стверджує, що танки – це озброєння вчорашнього дня). За останні два роки значно збільшився науковий потенціал керівного та науково-педагогічного складу. Понад 60 відсотків викладачів мають науковий ступінь, що також є свідченням віри людей у добре майбутнє. У порівнянні з минулими роками збільшилася кількість науково-дослідних програм і завдань, які виконуються на кафедрах та в науково-дослідних структурах в інтересах Міністерства оборони України та оборонної промисловості. Тільки протягом 2009 року науково-педагогічними працівниками видано майже 50 наукових праць, навчальних посібників та інших методичних матеріалів, спрямованих на підвищення якості навчання курсантів.
Сьогодні на факультеті навчаються за спеціальностями «Інженерна механіка» – 53 курсанти і «Хімія» – 48. Хоча кількість курсантів за останні роки зменшилася, але в той же час зросли якісні показники підготовки військових фахівців. Серед курсантів 4 іменних стипендіати, понад 25 відсотків – відмінники навчання. Багато з них є учасниками різноманітних студентських конкурсів, як у структурі вищої освіти України, так і серед курсантів військових навчальних закладів Міністерства оборони України. Так, у 2008–2009 навчальному році курсант 5 курсу Євген Ватащук нагороджений Міністром освіти і науки України Дипломом ІІ ступеня за підсумками Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт у номінації «Військові науки».
На факультеті склалися добрі спортивні традиції. Збірні команди з військово-прикладних та ігрових видів спорту щорічно беруть участь у багатьох змаганнях на першість Збройних Сил України, Сухопутних військ та м. Харкова. За підсумками 2008 року на міжвузівській спартакіаді військових навчальних закладів Міністерства оборони України факультет зайняв загальне І-е місце серед аналогічних навчальних структур.
Особовий склад факультету є незмінним учасником усіх військово-патріотичних заходів та акцій, які проводяться у Харкові та області.
У числі тих, хто своїм ставленням до виконання службового й професійного обов’язку створює славу і авторитет нашого військового навчального закладу – полковник Володимир Марущенко, підполковники Костянтин Коритченко, Сергій Гоманюк, Дмитро Балашевич, майор Олександр Сінько, капітани Леонід Кураш та Олександр Зонов і багато інших.
Напередодні професійного свята хочеться побажати всім, хто належить до славетного роду захисників Вітчизни або готується стати до їх рядів, витримки, цілеспрямованості, наполегливості у рішенні відповідальних завдань навчально-виховного процесу, міцного здоров’я, особистого щастя та надії на краще майбутнє.