«Безпека людини в сучасних умовах» – радяться вчені й студенти
|
На знімку В. Русиновського: доценти кафедри Л.А. Васьковець, В.В. Горбенко, старший викладач Н.Д. Устинова, доцент І.В. Гуренко, студент В. Гончар (ІФ-54а) та професор В.Ф. Райко. | |
Щорічна міжвузівська науково-методична конференція «Безпека людини у сучасних умовах» відбулась 4–5 грудня 2008 року в нашому університеті згідно з планом проведення науково-методичних конференцій та семінарів з проблем вищої освіти і науки в системі МОН України на 2008 рік. Організаторами конференції виступили: Міністерство освіти і науки України, Головне управління освіти і науки Харківської облдержадміністрації, Рада ректорів Харківського вузівського центру, НТУ «ХПІ», Європейська асоціація з безпеки, Академія безпеки та основи здоров’я, Спілка фахівців з питань безпеки життєдіяльності, кафедра «Охорона праці та навколишнього середовища» НТУ «ХПІ».
У конференції взяли участь 140 фахівців з 19 вищих навчальних закладів, 10 установ та організацій, було заслухано 101 доповідь. Обговоривши пленарні та секційні доповіді, учасники конференції визначили важливість та пріоритетність питань безпеки життєдіяльності людини у сучасних умовах. Значення цих питань підсилюється за умов світової економічної кризи та нестабільного розвитку держави.
Разом із науково-методичною конференцією, вже за традицією, пройшла і студентська конференція «Харківщина: студентство, екологія», участь у якій брали 27 студентів і аспірантів.
У матеріалах 8-ї регіональної науково-методичної конференції «Безпека людини в сучасних умовах» розглянуто питання, пов’язані з проблемами небезпеки підприємств, сільського господарства, транспорту та навколишнього середовища, безпеки людини у сучасних умовах, моніторингу довкілля, ролі інформаційних та експертних систем у вирішенні питань безпеки життєдіяльності. Ініціатором проведення щорічної конференції є Спілка фахівців з питань безпеки життєдіяльності (м. Харків), тому одним з головних питань порядку денного була робота Спілки у 2008 році та звіт її голови – професора В.В. Березуцького.
Уряд України намагається підвищити рівень безпеки людини, але заходи, які застосовуються, неефективні та не мають суттєвих позитивних результатів. Так, протягом 9 місяців 2008 року в Україні зареєстровано 242 надзвичайні ситуації. Відповідно до Державного класифікатора надзвичайних ситуацій вони розподілилися так: техногенного характеру – 128; природного характеру – 95 та соціально-політичного-характеру – 19. Внаслідок цих надзвичайних ситуацій загинуло 434 особи (з них 39 дітей) та 785 осіб постраждало (з них 175 дітей). Порівняно з аналогічним періодом 2007 року загальна кількість надзвичайних ситуацій зменшилася на 17 %, при цьому кількість НС (надзвичайних ситуацій) техногенного характеру зменшилася майже на 10 %, а кількість НС природного характеру – на 28,6 %. Кількість загиблих в НС збільшилася на 23,3 %, а кількість постраждалих зменшилася на 9,5 %. Збільшення на 11,8 % кількості НС соціально-політичного характеру сталося за рахунок зростання кількості НС, пов’язаних із виявленням застарілих боєприпасів, та НС, пов’язаних із нещасними випадками з людьми. Матеріальні збитки, завдані НС техногенного та природного характеру за 9 місяців 2008 року, оцінюються сумою близько 2,7 млрд. грн., при цьому понад 2,6 млрд. грн. (96 %) складають збитки від НС природного характеру, 0,1 млрд. грн. (4 %) – НС техногенного характеру (за аналогічний період 2007 року). НС було завдано збитків на суму близько 650 млн. гривень, а саме: 609 млн. грн. (93 %) – НС природного характеру та понад 41 млн. грн. (7 %) – НС техногенного характеру.
В Україні в 2007 році на 17,1 % зросли показники материнської смертності під час пологів, на високому рівні зберігається показник мертвонароджених дітей. Так, у 2005–2006 роках у порівнянні з попереднім періодом він зріс на 15 відсотків, а в 2007 ще на 25 відсотків. Високим є показник ранньої дитячої смертності (13,2 %). Має місце смертність учнів на уроках фізичної культури.
У Харківській області за 9 місяців цього року отримали травми на виробництві 345 працівників, в т. ч. 32 загинуло. Найбільш травмонебезпечними галузями є машинобудування – 129 нещасних випадків, соціально-культурна сфера и торгівля – 44, сільське господарство – 21, будівництво – 24. При цьому у останні роки спостерігається тенденція скорочення кількості годин, відведених на вивчення дисциплін із напрямку безпеки людини та скорочення взагалі таких дисциплін.
З метою координації освітньо-наукової діяльності вузів України, що готують фахівців із напрямку БЖДЛ, учасники конференції вважають за доцільне продовжити практику проведення науково-методичних конференцій «Безпека людини в сучасних умовах», з подальшим розширенням спектру питань, присвячених організації навчального процесу згідно з галузевими стандартами вищої освіти та посилення інтеграції до загальноєвропейського простору відповідно до вимог Болонського процесу. Присутні на конференції представники Харківської обласної державної адміністрації підтримали важливість розглянутих питань та запропонували співпрацю за цими напрямками.
Учасники конференції постановили зосередити увагу на розвитку та укріпленні контактів із фахівцями, які працюють у напрямку безпеки життєдіяльності м. Харкова та регіону, інших міст та регіонів України, країн та асоціацій.
На заключному засіданні відбулось урочисте нагородження учасників конференції грамотами Спілки фахівців з питань безпеки життєдіяльності за активну науково-методичну роботу з безпеки життєдіяльності. Студентів та аспірантів за активну роботу на конференції нагородили заохочувальними грамотами.
Є. Ящеріцин, член Спілки фахівців з безпеки життєдіяльності, асистент кафедри «Охорона праці та навколишнього середовища» НТУ «ХПІ».