|
У нашому університеті існує внутрішньовузівська система підвищення кваліфікації, яку очолює та організовує методичний відділ університету. Вже багато років працюють семінари – «Українська мова для початківців» і «Удосконалення знань з української мови», заняття в яких проводять викладачі кафедри української, російської мов і прикладної лінгвістики.
Переважна більшість викладачів університету добре знають українську і ведуть лекції й практичні заняття державною мовою. Але необхідність у роботі цього семінару ще й сьогодні досить велика. Вона викликана тим, що у 1993 році внесено деякі зміни в український правопис, крім того завжди є необхідність в удосконаленні знань. Саме тому викладачі, доценти, професори відвідують цей семінар. Під час занять слухачі можуть повторити певні правила з граматики, синтаксису, стилістики, культури мови. Тут можна отримати консультацію щодо правильного оформлення письмової або усної думки, доцільного добору терміна або слова, усталеного виразу тощо. Викладачі беруть участь у бесідах, дискусіях з колегами щодо проблем науки, вищої школи, методики викладання. Все це надає їм можливість більш упевнено почуватися в аудиторії під час занять зі студентами. Адже М. Рильський сказав: «Мова – втілення думки. Що багатша думка, то багатша мова».
Підсумком цих занять є обов’язкова письмова робота слухачів українською мовою. Вони готують методичні вказівки, курси лекцій, лабораторні роботи, наукові статті, що є умовою отримання посвідчення про підвищення кваліфікації.
Відвідувачі семінару висловлюють велику вдячність доценту Еллі Георгіївні Пеньковій за отримані знання.
Т. Корпан, методист першої категорії методичного відділу
В НТУ «ХПІ» діє потужна видавнича база, обладнана сучасною поліграфічною технікою. Згідно з університетськими програмами «Підручник» (2000–2005 р. р. та 2007–2010 р. р.) тут видаються монографії, підручники та інша навчальна література. Постійно діюча книжкова експозиція НТУ «ХПІ», що нараховує понад 250 видань, взяла участь у 10 виставках Харкова, Києва, Львова, на яких отримала 2 вищі нагороди.
Лише 2007 року в університеті видано 13 підручників. 10 із них – українською мовою, з грифом Міністерства освіти України. Крім того, вийшло в світ 76 навчальних посібників, 20 монографій, 6 текстів лекцій, 7 лабораторних практикумів і 145 найменувань методичних вказівок – усього 267 найменувань навчально-методичної літератури. Це найвищий показник за останні 40 років праці нашого вузу.
У зв’язку з приєднанням до Болонського процесу змінилися навчальні плани, відкриті нові напрямки підготовки. Отже програма «Підручник» на 2007–2010 р. р. не є застиглим керівництвом до дії – прийнято рішення про корегування її в кінці кожного року з урахуванням завдань на наступний рік.