О газете | Архив номеров | Архив статей | Поиск      

Міцні традиції, нові напрямки підготовки


#3 от 07.02.2008

Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» сьогодні – це велика освітянська родина. У ній 26 тисяч студентів, 1700 викладачів , близько 200 докторів наук і професорів , 23 факультети, 92 кафедри, 94 спеціальності. Згідно з процесом інтеграції системи освіти України в світову, з вимогами Болонського процесу вдосконалюються правила прийому в НТУ «ХПІ». Про їх особливості в 2008 році розповідає ректор, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України, доктор технічних наук, професор Л.Л. Товажнянський.

На знімку: Ректор Л. Товажнянський вручає нагороди кращим студентам.

– Випускники НТУ «ХПІ» різних поколінь очолюють найпотужніші промислові підприємства, провідні компанії, багато з них стали відомими державними діячами, професорами і академіками. Путівку в життя тут отримали 140 тисяч вихованців. Завдячуючи їхнім здобуткам, Україна ввійшла до числа 10 держав світу, які створили найкращі кораблі, парові турбіни, в тому числі і для АЕС, літаки, електричні генератори, танки, трактори. Інженерно-технічний працівник завжди буде затребуваний, бо без нього немає розвитку економіки у жодній країні світу. Наш університет постійно поновлює і збагачує зміст освіти, щоб його випускники були готові відповісти на виклик часу.

Які нові напрямки навчання з’явилися в НТУ «ХПІ» останнім часом?

– За минулі 5 років в університеті відкрито 7 нових напрямків підготовки, тісно пов’язаних з системами управління, інформаційними технологіями видобування нафти і газу (гірництво, акустотехніка, телекомунікації, біотехнологія), з переробкою матеріалів, нанотехнологіями, енергозбереженням, комп’ютерно-інтегрованими системами, еколого-економічним моніторингом, автомобільним господарством, держбудівництвом. Серед найновіших спеціальностей – «Прикладна лінгвістика», «Менеджмент інноваційної діяльності», «Управління інноваційною діяльністю» та ін. Одна лише кафедра «Інтегровані технології машинобудування» відкриває цього року 2 нові спеціальності – «Якість, стандартизація і сертифікація» та «Інструментальне виробництво». Стабільно розвиваються, готують затребуваних фахівців спеціальності, яких немає в жодному університеті України: динаміка і міцність, військові гусеничні та колісні машин, турбіни.

Леоніде Леонідовичу, як наш університет адаптується до вимог сучасної міжнародної вищої школи? Які головні відмінності правил прийому до університету цього року?

– Наш величезний досвід у справі підготовки багатьох поколінь фахівців, міжнародного співробітництва був вагомим фактором того, що НТУ «ХПІ» одним із перших приєднався до Болонського процесу і є лідером серед українських університетів у входженні до європейської освітньої спільноти. Університет прийнятий до таких міжнародних організацій як Європейська асоціація університетів та Американський альянс університетів. Ми одними з перших в Україні розпочали педагогічний експеримент із утілення в навчальний процес принципів Болонського процесу, а саме – системи кредитів, і наші студенти навчаються за нею вже з першого курсу. Створене нове покоління навчальних планів, узгоджених із міжнародними принципами змісту освіти.

Раджу абітурієнтам, котрі будуть знайомитися з цим випуском газети, звернути увагу на особливості цьогорічних правил прийому. Всі вступники повинні пред’явити сертифікати незалежного тестування. На першому етапі прийому до нашого університету будуть зараховані (60 відсотків обсягу держзамовлення) учні довузівської системи НТУ «ХПІ» на підставі ще й тестів нашого університету. Наше внутрішнє тестування буде проводитися відповідно до напрямків підготовки – з математики, хімії, біології, української та англійської мов і спортивних нормативів. Решта 40 відсотків будуть зараховані на підставі конкурсу оцінок сертифікатів загального незалежного тестування.

Леоніде Леонідовичу, наш університет щороку нагороджується Золотою медаллю виставки «Сучасна освіта України» – за високий рівень інформаційних технологій, за методичні розробки, за інтеграцію науки і освіти...

– Відзнаки такого рівня дають нам впевненість у правильності шляху, по якому йде університет – і в справі вдосконалення змісту освіти, і в розвитку міжнародних стосунків, і в наукових дослідженнях. 2007 року ми перемогли в номінації «Інтеграція освіти й науки в університеті». Таке успішне поєднання вдається нам завдяки діяльності наших, широко відомих, наукових шкіл, таких як з високовольтної імпульсної техніки, дослідження геокосмосу, фізичного матеріалознавства, інтегрованих технологій машинобудування, тепломасообміну та енергозберігаючих технологій, технології зв’язаного азоту та багатьох інших, розвитку найсучасніших досліджень з нанотехнологій. Відповідним є і визнання їх здобутків – за останні 5 років політехніки отримали 7 Державних премій України. Вчені НТУ «ХПІ» співпрацюють за 25 міжнародними програмами з партнерами в таких країнах, як Росія, Німеччина, Польща, Китай, В’єтнам, США, Індія, Австрія, Швейцарія, Південна Корея, Литва та ін.

Як це впливає на рівень підготовки студентів?

– Результати досліджень негайно стають надбанням навчального процесу, до них залучаються студенти, що дає їм можливість розвинути свої здібності – з року в рік близько 200 політехніків стають переможцями на десятках всеукраїнських олімпіад з різних загальних та спеціальних дисциплін, підтверджуючи високий рівень підготовки в НТУ «ХПІ».

Чим ще, крім навчання, запам’ятаються випускникам роки в Харківському політехнічному?

– Це, звичайно ж, роки неповторного студентства – веселі факультетські вечори в нещодавно реставрованому, ошатному Палаці студентів, участь у його творчих колективах, заняття фізкультурою та улюбленими видами спорту в унікальному спортивному комплексі. Ми по праву пишаємося високим рівнем розвитку спорту, видатними досягненнями кращих спортсменів – лише за останні 3 роки на змаганнях світового, міжнародного та національного рівнів політехніки здобули понад 80 золотих, стільки ж срібних та понад 20 бронзових медалей. Тричі (2001, 2003 та 2005 р. р.) НТУ «ХПІ» ставав переможцем у командному заліку Універсіад України.

Як відпочивають та оздоровлюються студенти НТУ «ХПІ»?

– Всебічному розвитку студентів сприяє і розгалужена соціальна інфраструктура. Університет має 12 гуртожитків більш як на 5 тисяч місць, усіх студентів безкоштовно обслуговують лікарі 20-ї обласної студентської лікарні. Крім того, на території студентського містечка працюють центр первинної медико-санітарної допомоги, санаторій-профілакторій «Політехнік», за путівки до якого студенти сплачують лише 10 відсотків їх вартості. До їх послуг також 2 спортивно-оздоровчі табори – в Криму і на Сіверському Дінці.

Наскільки затребуваними є випускники університету?

– Щороку університет випускає майже 2 тисячі спеціалістів та близько 200 магістрів, більшість з останніх стають викладачами, аспірантами. Завдяки функціонуванню нашої, університетської, системи працевлаштування, діяльності Центру кар’єри НТУ «ХПІ», ми забезпечуємо понад 95 відсотків випускників престижною роботою за спеціальністю. Наших вихованців цінують і в Україні, і за її межами за високий рівень підготовки – фундаментальної, комп’ютерної, мовної. Отримати диплом НТУ «ХПІ» – значить бути конкурентноздатним на ринку праці. Тим більше, що незабаром ми видаватимемо дипломи європейського зразка з відповідним додатком, який міститиме як вичерпні дані про зміст та обсяг одержаної освіти, так і відомості про наш навчальний заклад, відомий у світовій освітній спільноті.

Ставши по закінченні нашого університету висококваліфікованими фахівцями, ви будете здатні побудувати власну успішну кар’єру, відбутися як особистості та внести гідний вклад у розвиток України.

Разработка, поддержка и наполнение: лаборатория информационно-поисковых систем НТУ "ХПИ" © 2004 — 2019


Яндекс.Метрика

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара Національний університет цивільного захисту України Народная украинская академия Харківський національний автомобільно-дорожній університет Національний фармацевтичний університет Національний гірничий університет