Підвищення кваліфікації викладачів – одне з найважливіших завдань роботи вищого навчального закладу. Наявність такої чітко налагодженої системи дозволяє успішно розв’язувати завдання підтримання викладацької майстерності всього професорсько-викладацького складу на рівні, що відповідає всім сучасним вимогам науково-методичної та психолого-педагогічної науки нашого університету.
У 2004/05 н. р. методичний відділ НТУ “ХПІ” продовжує роботу з підвищення кваліфікації викладачів і співробітників у таких семінарах даної системи:
Практичний курс дистанційного навчання
Розглядаються зміни у сучасному суспільстві та освіті, що відбуваються під впливом інформаційно-комунікаційних технологій. Даються визначення віртуальної освіти, віртуального університету, відкритого та дистанційного навчання. Розглядаються психолого-педагогічні питання при створенні дистанційного курсу та організації дистанційного навчання. Наводяться основні етапи створення дистанційного курсу та рекомендації щодо дизайну. Для початківців даються основи веб-дизайну: визначення веб-технологій, робота з Power Point, Front Page, графічними файлами, у Інтернет, з поштою, списком розсилки та чаті. Завершується процес навчання створенням дистанційного курсу у віртуальному навчальному середовищі “Веб-клас ХПІ”.
Практикум тьюторів
Мета курсу – отримання практичних навичок: спілкування; підготовки дистанційного курсу до навчального процесу; організації навчального процесу; проведення дискусій та чатів; роботи малих груп.
Активізація навчального процесу
Методологія та методика активізації навчання. Вибір і розробка за згодою з кафедрою методів активного навчання, їх засвоєння та демонстрація. Набуття знань у сфері педагогіки й психології вищої школи. Розвиток педагогічної майстерності.
Розвиток науково-технічної творчості студентів
Мета семінару – ознайомлення викладачів і співробітників із методологічними основами розвитку науково-технічної творчості студентів. На заняттях розглядатиметься: захист інтелектуальної власності, патентне право; еволюційні й революційні аспекти розвитку науки й техніки; методи ініціації та тестування творчого потенціалу. Створення мотивацій до творчості; типові методи й засоби науково-дослідницької роботи.
Людинознавчі основи особистісно орієнтованих технологій у вищій школі
Мета курсу – введення до процесу виховання університету сучасних практично-орієнтованих технологій, основаних на антропологічних принципах і педагогіці Р. Штайнера (зокрема, нового європейського освітянського руху – NALW), що сприяють ефективному формуванню і продуктивному розкриттю творчого потенціалу особистості й реалізації принципів гуманістично-орієнтованої концепції освіти гуманітарно-технічної еліти та вихованню фахівців ХХІ століття в НТУ “ХПІ”.
Харківський політехнічний: Історія. Люди. Традиції. Світовий контекст
Передбачається розкриття умов, особливостей організації навчального процесу і наукової роботи на різних етапах першого в Україні інженерного закладу; відображення людей, часто з трагічною долею, що створили славу Харківському політехнічному як центру науки і підготовки кваліфікованих кадрів, визнаному далеко за межами України.
Педагогічна майстерність
Мета семінару – показати сутність та структуру професіонально-педагогічної діяльності; провести діагностику професіонального напрямку, педагогічних здібностей тих, кого навчають. Діагностика підготовленості викладача до використання активних методів навчання; інноваційні процеси у навчанні. Надання методики перевірки та оцінки знань. Педагогічне спілкування: засоби та техніка спілкування, синтонічна модель спілкування, діагностика рівня товариськості.
Сучасні комп’ютерні технології проектування і дослідження елементів машинобудівних конструкцій
Розглядаються підходи та загальна концепція сучасних комп’ютерних технологій проектування та дослідження елементів машинобудівних конструкцій. Слухачі знайомляться із сучасними програмними продуктами Pro/ENGINЕЕR, Pro/Mechanica, ANSYS та отримують навики створення просторових параметричних моделей, конструкторської та технологічної документації, креслень та кінцево-елементних моделей деталей, вузлів та агрегатів.
Школа професійної майстерності
Курс побудовано на глибокому опрацюванні західних традицій написання резюме та багаторічному досвіді аналізу резюме для ринку праці України. Протягом тренінгу можна засвоїти теоретичні основи написання резюме, скласти своє власне резюме та, почувши зворотній зв’язок від тренера, зробити його більш досконалим та професійним. На заняттях розглядатимуться питання підготовки та проведення публічних виступів, доповідей та ефективних презентацій, а також самоменедж-менту та управління часом.
Світи культури
Семінар проводиться за принципом talk-show – зустрічі з творцями унікальних культурних світів: відомими письменниками, бардами, художниками, акторами, режисерами, ученими, музикантами, філософами, релігійними діячами, а також творчою молоддю. Передбачається перегляд унікальних відеозаписів культурологічної тематики, презентації нових літературно-художніх видань, зустрічі з авторами і видавцями.
Українська мова для початківців
Для тих, хто ніколи не вивчав української мови. Знайомство з фонетикою, граматикою та лексикою державної мови.
Удосконалення знань української мови
Семінар допоможе безболісно перейти на викладання державною мовою. Слухачі отримають відповіді на всі питання з мови, літератури; отримають мовну практику, навички російсько-українського (і навпаки) перекладу; допомогу в перекладі тез, статей, методичних розробок і посібників. Також запропонований навчальний курс ознайомить працівників університету, що у своїй повсякденній роботі мають справу з укладанням різноманітних документів та офіційних паперів, із прикладами, правилами та типовими зразками сучасного справочинства.
Українське термінознавство
Семінар передбачає знайомство з: основами українського термінознавства, термінологічними стандартами різних спеціальностей, способом побудови нових термінів, особливостями російсько-українського технічного перекладу, автоматизованими системами перекладу, термінологічними словниками.
Базовий курс роботи з комп’ютером та основи роботи в Інтернет
Під час семінару слухачі одержують базові знання роботи з персональними комп’ютерами: знайомляться з настройками операційної системи MS Windows, освоюють текстовий (MS Word) та табличний (MS Excel) редактори; також основні сервісні служби мережі Інтернет: поштовий сервіс, WEB-сервіс, пошукові системи в Інтернет, чати.
Фізичне виховання, спорт, рекреація. Менеджмент і комп’ютерні технології
Ознайомлення з педагогічними, психологічними, медико-біологічними питаннями професійної діяльності; окремими питаннями з менеджменту та маркетингу, спорту й рекреації. Слухачі оволодівають уміннями та навичками самостійного редагування текстів Microsoft Word.
Довідки у методичному відділі: Головний корпус, к. 3. Тел.: 707-62-78; 31-63.